Sihirli Sözcükler

Bu sözcükler hayatı güzelleştiriyor.

İnsanların birbirlerinin yüzüne bakmadığı, gülümsemenin yanından geçmeyen surat ifadeleriyle dolaştığı, hatta tanıdığını görüp kafasını çevirdiği günümüzde artık pek rastlamadığımız birkaç sihirli kelimeyi hatırlatmak istedim bu yazımda sizlere.

Peki, ne oldu da bu kadar tahammülsüzleştik? Neden istemesek bile bazen kaba davranmak zorunda kalıyoruz ya da artık birbirimizden kaçıyoruz?

Teknoloji çağı diyoruz ya hani aradığımız, istediğimiz her şeye o kadar çabuk ve bir o kadar kolay şekilde ulaşmaya alıştık ki hazırcı bir toplum haline geldik. Artık ne sıra beklemeye ne bir arkadaşımızı beklemeye ne de en ufak bir sorunu çözmeye tahammülümüz kalmadı. Aslında sanal dünya hayatlarımızı fazlasıyla etkilemeye başladı diyebiliriz.

Bir diğer etken ise hayat şartları zorlaştıkça iş yükümüzün de bununla doğru orantılı olarak artması. Bu durum bir süre sonra insanları mutsuzluğa sürüklüyor ve isteksizlik yaratıyor. Her gün uzun saatler çalışıp, stres yüklü bir şekilde işten çıkıyorsanız ekstra olarak hiçbir şeyle uğraşmak istememeniz normal.

İş yerinde, evde, sokakta, trafikte, toplu taşımada vb. her yerde çeşitli kabalıklara maruz kalabiliyoruz. Hal böyle olunca ister istemez siz de kaba davranarak karşılık vermek zorunda kalabilir, hiç olmadığınız birine dönüşebilirsiniz.

Şimdi gelelim neredeyse hepimizin kullanmayı unuttuğu sihirli sözcüklere:

Teşekkür Ederim

İyiliğe ve cömertliğe karşı şükran duyulduğunu gösterir. Bu basit sözü kullanmak, başkalarının çabalarına değer verip minnettar olma konusunda yardımcı olacaktır.

Lütfen

Bu kelime ise bir şey saygısız bir şekilde istenildiğinde elde edilemeyeceğini fark etmeyi sağlar. Başkalarının haklarına da saygı duymamız gerektiğini unutmayalım.

Üzgünüm/Özür Dilerim

Maalesef en çok kullanılması gerektiği anda bir türlü kullanılmayan sözcük. Unutmayın özür dilemek sizi küçük düşürmeyecek. Yeri geldiğinde kullanalım. J

Günaydın/İyi Günler

Günaydın, iyi günler veya iyi akşamlar gibi sözcükleri kullandığınızda ise cevap alamamanız, yüzünüze kapı kapanması olası tepkiler olsa da siz vazgeçmeyin derim. Emin olun sonunda kazanan siz olacaksınız. Ayrıca bu sözcükler herkesin adil ve nazik bir muameleyi hak ettiğini gösteren bir selamlamadır.

Unutmayın ki: Güzel şeyler paylaştıkça çoğalır ve bence nezaket en güzel direniştir!