30 YIL SONRA İLK KADIN BAŞBAKAN

Fransa’da 30 yılın ardından ilk defa kadın başbakan göreve geldi. 61 yaşındaki Çalışma Bakanı Elisabeth Borne, yeni başbakan oldu.

Yahudi bir ailenin kızı oalrak dünyaya gelen ve Auschwitz Kampı’ndan kaçarak Fransa’ya ilk defa mülteci olarak yerleşen Polonya asıllı Borne, dün başbakanlık koltuğunu devraldı. 2017 yılından bu yana hükümet içerisinde farklı görevlerde bulunan siyasetçi, Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron’un partisinden önce Jack Lang, Lionel Josğin ve Segolene Royal gibi isimlerle birlikte sosyalist bakanlıklarda görev aldı.

Devir teslim törenindeki konuşmasıyla da gündeme gelen Borne “Bu adaylığımı tüm küçük kızlara adamak istiyorum, hayallerinin peşinden gitmelerini ve asla vazgeçmemelerini istiyorum, kadının toplumumuzdaki yeri için verilen mücadeleyi hiçbir şey yavaşlatmamalı” diyerek kız çocuklarının geleceğine de atıfta bulundu.

Zor Bir Reform Dönemi

Fransa’da uzun süredir gündemde olan reform süreçleri neticesinde emeklilik yasası, aşım gücü, enflasyon, ekoloji, sağlık, eğitim, demokratik Rönesans ve Avrupa güvenliği konularının öne alınması bekleniyor.

30 yılın ardından seçilen kadın başbakan, kendilerine güvenmelerini ve sistematik bir süreç doğrultusunda planlamaların daha etkin yapılabileceğini konuştu.

Elisabeth Borne Kimdir? (Vikipedi?

École Polytechnique, École nationale des ponts et chaussées (Ulusal Yollar ve Köprüler Okulu) ve Collège des Ingénieurs (Mühendislik Koleji) mezunudur. 1987’de mesleki kariyerine başlamıştır. 1990’ların başında milli eğitim bakanları Lionel Jospin ve Jack Lang‘ın danışmanlığını yapmıştır. 1997-1999 yılları arasında Başbakan Lionel Jospin’in teknik danışmanı, 1999-2002 yıllarında ise Başbakan Lionel Jospin’in ulaştırma, şehircilik ve konuttan sorumlu danışmanı olmuştur. 2002-2007 yıllarında Ulusal Demiryolları’nda strateji müdürlüğü yapmış, 2007-2008 yıllarında Eiffage şirketinde görev almış, 2008-2013 yıllarında Paris belediyesi şehircilik genel müdürü olarak görev yapmıştır. 2013-2014 yıllarında Poitou-Charentes bölge valisi ve Vienne valisi olmuş, Nisan 2014’te Ségolène Royal’in çevre bakanı olmasıyla beraber kabine direktörü olarak atanmış ve bir yıl sonra Paris Ulaştırma İdaresi (RATP) başkan-genel müdürü olarak atanmıştır. Boşanmış olup bir erkek çocuk annesidir. 17 Mayıs 2017 tarihinde Ulaştırma Bakanı olmuştur ayrıca bu bakanlığa ek olarak 16 Temmuz 2019 tarihinde Dayanışmacı ve Ekolojik Geçiş Bakanı olarak atanmıştır. 6 Temmuz 2020 tarihinde ise Çalışma Bakanı olmuş ve 16 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Başbakandır.

Bir Cevap Yazın