KADIN SANATÇILAR BAZI MÜZİK TÜRLERİNİN YÜZDE 10’UNDAN AZINI TEMSİL EDİYOR

 • Yeni “Kadının sesi” insiyatifi ile Deezer kadın sanatçıları, özel “Original Sessions”, derlenmiş şarkı listeleri ve sektörde kadının varlığı ile ilgili verilerle destekliyor. 

Kadın sanatçılar, elektronik, hiphop ve rock müzikte en popüler 100 listesinin çok küçük bir bölümünü temsil ediyor. Global müzik dinleme hizmeti Deezer  en çok dinlenen 100 elektronik sanatçısının sadece 4 tanesinin kadın olduğunu ortaya koydu. Hiphop ve rock müzik de yüzde 7’şerlik oran ile cinsiyet çeşitliliğinde geride kalan müzik türleri oldu. Pop müzik Deezer’da cinsiyet çeşitliliğini en çok yakalayan müzik türü. En çok dinlenen uluslararası  sanatçıların yüzde  42’si kadın.  Ancak yine de sanatçıların yarısından azının kadın olduğu göze çarpıyor.  

Deezer’ın geçen yılki dinlenme oranlarına bakıldığında dünyada en çok şarkıları dinlenen kadın sanatçıların Billie Elish, Dua Lipa ve Lady Gaga olduğu görülüyor. Türkiye’de ise ilk üçte Sezen Aksu, Billie Elish ve Ziynet Sali bulunuyor. 

En önemli türlerde en çok dinlenen kadın sanatçı oranı ( ilk 100 şarkı için):

 1. Pop – 42%
 2. R&B – 39%
 3. Soul – 26%
 4. Alternatif- 15%
 5. Country – 15%
 6. Caz- 14%
 7. Klasik- 11%
 8. Hiphop – 7%
 9. Rock – 7%
 10. Elektronik- 4% 

Deezer, Uluslararası Kadınlar Günü öncesinde kadınların müzik endüstrisinde hala karşılaştıkları pek çok zorluğa ışık tutmaya yardımcı olmak istiyor. Bu amaçla kadının sektördeki varlığı ile ilgili bazı veriler ortaya kondu ve kadınlar tarafından üretilen içerikler için özel bir kanal hazırlandı. 

8 Marttan itibaren Deezer kullanıcıları uygulama içinde; müzik endüstrisinde kadınların temsili ile ilgili sorunlar ve kadın sanatçılar hakkında ilginç gerçekler gibi  bazı değerli verilere ulaşacak.  Yana kaydırılan bilgi kartları ile geçen yıl – Deezer’ın en çok dinlenen 100 şarkısının sahibi kadın sanatçının erkek sanatçı sayısının üçte biri olması gibi – bilgilere ulaşılacak. Sektörde kadın temsili ile ilgili bir diyalog başlatmak isteyen Deezer kullanıcıları bu verileri kolayca paylaşabilecek. 

Mart ayı boyunca Deezer, bu Dünya Kadınlar Günü’nde kadın sanatçıları desteklemeye yardımcı olmak için Originals Sessions ve seçilmiş şarkı listelerini içeren yeni bir “Kadının Sesi” koleksiyonunu lanse edecek. 

Deezer’ın yeni “Müziğin arkasındaki kadınlar” çalma listesi serisi, uluslararası hitleri yaratan yazan ya da yorumlayan şarkı yazarlarını, yapımcıları ve müzisyenleri de tanıtacak. Her kadın, katkıda bulundukları en bilinen parçalardan bazılarını içeren kendi çalma listesine sahip olacak. Ariana Grande, Dua Lipa, BTS, Selena Gomez, Justin Bieber, Linkin Park, Aerosmith, Bon Jovi, Jay-Z, Drake ve Rihanna’dan en sevdiğiniz parçaların arkasındaki Tayla Parx, Julia Michaels, Diane Warren ve WondaGurl gibi çok yetenekli sanatçılarla tanışacaksınız. 

Son olarak kadın podcast yaratıcıları ve sunucularının da kanalda özel bir yeri olacak. Türkiye’den de tanınmış gazeteci Nevşin Mengü Deezer’a özel “Eşitliği Aramak” podcast’inde Türkiye’de cinsiyetler arası eşitliği sağlamak için neler yapılması gerektiğini tartışacak. 

8 Mart’tan itibaren Deezer’da “Kadınların Sesi” Kanalına giderek kadın sanatçıları ve içerik üreticileri destekleyebilirsiniz. 

Deezer Hakkında

Deezer, dünya çapında 56 milyon müzik parçasını aylık 16 milyon aktif kullanıcıya ulaştırıyor. Tüm dünyada 180’den fazla ülkede bulunan Deezer, herhangi bir cihazdan dünyanın en büyük ve en çok çeşitliliğe sahip müzik kataloglarına erişim imkânı sunuyor. Deezer, beğendiğiniz eski şarkılar ile yeni şarkı önerilerinin sürekli değişen bir akışta sunulduğu eşsiz bir özellik olan Flow’a sahip tek müzik yayın servisidir. Sezgisel, tescilli bir algoritmanın yanı sıra ve müziksever editörler tarafından oluşturulan Flow listeleriniz, tüm müziklerinizi size özel taze keşiflerle arka arkaya dinleyebileceğiniz tek yerdir. Deezer, akıllı telefon, tablet, PC, dizüstü bilgisayar, ev ses sistemi, bağlantılı araç ya da akıllı TV gibi sevdiğiniz cihazlarda kullanılabilir.

2007’den bu yana müzik yayın servisi veren Deezer’ın, merkezinin bulunduğu Paris’in yanı sıra Sao Paulo, Berlin, Londra, Miami, Dubai ve dünyanın dört bir yanında ofisleri bulunuyor. Deezer, iPhone, iPad, Android ve Windows cihazlarından veya deezer.com web adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Deezer ile ilgili en son haberleri Deezer.com/company/press adresinden alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın