ZORBA PATRONLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Zorba patronlar günümüz iş dünyasının en önemli sorunları arasında. Yöneticilik söz konusu olduğunda, özellikle Türkiye gibi ülkelerde çalışanların değeri daha da azalsa da dijitalleşme ile birlikte sürekli taciz edilme, isteklerin orantısız bir şekilde artması işleri çığırından çıkarıyor.

Para kazanmak ve sonuç elde etmek şart olduğundan, zorba patronlarla başa çıkmanın yollarını sizlere sunuyoruz.

İşinize Odaklanın

Zorba insanların en önemli özelliklerinden biri yapılan iş ne olursa olsun etrafına kötü davranmak ve hayatı zindan etmektir. Dolayısıyla böyle biriyle çalışıyorsanız yapmanız gereken şey işinize odaklanmak. Yapılan her davranış, söylenen her söze takılarak kendi motivasyonunuzu düşürmek yerine, işinizi en iyi şekilde yapmanız uzun vadede de olsa sizi mutlu edecektir.

Kontrol Sizde Olmalı

İş yerinizdeki her şarta karşın görevinizi en doğru şekilde yapmak kendi kariyeriniz için çok önemli. Patronunuzla gereksiz muhataplıklardan kaçınarak, olabildiğince az göz göze gelerek ve iletişiminizi sadece işinizle sınırlı tutarak gün sonunda kendinize katkı sağlamış olursunuz.

Patronun Davranışlarını Anlamaya Çalışın

Zorbalık yapan patronların, hatta genel olarak zorba olan kişilerin aslında işten ve sizden bağımsız büyük sorunları oluyor. Bencil ve kendi çıkarlarını düşünüyor olmasının sebebi sizin çalışma sisteminiz değil, kendisinin eksikliklerini gidermek yerine bastırma çabasına girmesi. Durum böyle olunca ona sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Dolayısıyla hak vermeseniz bile psikolojik durumlarını anlamaya çalışmalısınız.

Detaylı Not Almalısınız

Tipik zorba patronların tipik özelliklerinden biri de yer zaman fark etmeksizin hali hazırda var olan bir işin arasında onlarca yeni madde eklemeleri ve bunları unutmalarıdır. Size patronunuzdan gelen her konuyu tarihiyle ve en ince detayına kadar not almak ve yeri geldiğinde karşısına çıkarmak düşüyor.

Vücut Dilinize Güvenin

Zorba insanlarla göz teması kurmamak, onlardan uzak durmak ilk başta tepkiye sebep olsa da bir süre sonra durumu fark etmelerine ve kendilerinden size gelmelerini sağlar. Siz işinizi iyi yaptığınızdan eminseniz her muhattaplıkta dimdik durmanız, sakin ve kendinden emin gözükmeniz çok önemli.

Korkmayın

Zorbalara en büyük cesaret veren nokta, karşısındakilerin kendisinden korkmasıdır. Çalışma ortamında her şartta patrondan korkmadığınızı belli etmek, hiçbir soruna dahil olmamak ve münakaşaya girmemek sizde yeterince korku yaratamadığını fark ettirecek ve sizinle uğraşmayı bırakacak.

Çevre Edinin

Çalıştığınız ortamdaki insanlarla seviyeli bir dostluk kurmanız, patronunuzun davranışları ve zorbalıkları hakkında daha iyi veri elde etmenizi sağlar. Bu verileri ileride koz olarak kullanıp hakkınızı arayabileceğiniz gibi, aynı zamanda genel işleyişin denetimini de daha objektif yapabilirsiniz.

Sözün özü: Zorba patronlara son!

Bir Cevap Yazın