ZERRİN TEKİNDOR CANNES’TA

Cannes Film Festivali’nin 75. yılında başarılı Türk oyuncular kırmıza halıda boy gösterdi. En dikkat çeken isim Zerrin Tekindor oldu.

Dünyanın ve sinema sektörünün en prestijli etkinliği olan Cannes Film Festivali’nin 75.’si sona erdi. Pek çok başarılı film için ödüller verilirken, son dönemin parlayan Türk yıldızları da kırmızı halıda yer aldı. O isimler arasında Türk tiyatrosunun çok önemli kadın oyuncuları arasında yer alan Aşk-ı Memnu’nun Matmazel’i Zerrin Tekindor da vardı.

Emin Alper’in Kurak Günler filminde bir Türk yapım aday olsa da Türk oyuncuların dikkat çektiği film, bazı sahneleri İstanbul’da da çekilen “Three Thousand Years of Longing” oldu. İngiliz yazar Byatt’in 1994 yılında yazdığı kısa öyküden uyarlanan filmin yönetmeni George Miller oldu. Başrollerinde ise Tilda Swinton ve Idris Alba yer alıyor.

Filmin kadrosunda yer alan Tekindor, Erdil Yaşaroğlu, Ece Yüksel ve Burcu Gölgedar tüm ekiple birlikte kırmızı halıda yer aldı. Objektiflere poz veren ekip dünyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. Filmin ilk galasının festivalde yapılmasının ardından filmin yönetmeni Miller dakikalarca ayakta alkışlandı.

Tekindor Kimdir?

Türk ressam ve tiyatro oyuncusudur.

2004, 2010 ve 2014 yıllarında Afife Tiyatro Ödülüne layık görüldü. Tiyatro kariyeri ile birlikte resim kariyerini sürdürdü ve pek çok kişisel sergi açtı. Aşk-ı Memnu dizisindeki “Matmazel” rolü ile geniş kitlelerce tanındı.

İlk defa 2014 yılında Pek yakında adlı komedi filminde Ülkü karakterini canlandırarak sinema oyunculuğu yaptı.[5] 2016 yapımı İstanbul Kırmızısı‘nda Aylin, İkimizin Yerine‘de Aylin karakterlerini, 2018 yapımı Müslüm filminde Muhterem Nur‘u canlandırdı.[6]

Oyun Atölyesi’nin sahnelediği Arthur Miller’in Köprüden Görünüş adlı oyunun sahne tasarımını yaptı (2016)[7]. 2021’de Murat Mahmutyazıcıoğlu‘nun yazdığı teki kişilik ”Toz” oyunda Handan karakterini canlandırdı.[8]