HAKAN URAL: “Z KUŞAĞI OY KULLANMASIN”

Bir dönemlerin ünlü isimlerinden, oyuncu ve yorumcu Hakan Ural Z kuşağı hakkında oy kullanmamaları gerektiğini söyledi.

Son dönemlerde hükümet yanlısı açıklamaları ile adından sıkça söz ettiren Hakan Ural, bir süredir Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” programında yorumculuk yapıyor. Magazin gündemi ağırlıklı olmak üzere sosyal konulara da değinilen programda Ural, yaptığı açıklamalarla son dönemlerde en çok konuşulan ünlü isimler arasında.

Programın son bölümünde de Z kuşağı ile ilgili yaptığı açıklama ile gündem olan Hakan Ural, kimileri tarafından desteklenirken, büyük bir kesimin de eleştirilerine maruz kaldı. “Z kuşağı eski siyasetçileri ne kadar tanıyor?” başlığıyla yapılan bir sokak röportajını değerlendiren ünlü isim şu ifadeleri kullandı:

“Ülkede siyasetle bir alakan yok. Ülkenin kendisiyle ilgili yakın geçmişini bilmiyorsun, geçmişini bilmiyorsun. Bugün bu ülkede ne olduğunu bilmiyorsun, bu ülkenin nelerle mücadele ettiğini bilmiyorsun, ideolojik olarak olgunlaşmış düşüncen ve fikrin yok ama oy atıyorsun. Belirleyicisin. Çok üzücü ve ürkütücü değil mi bu? Ben rica ediyorum gerçekten, bu farkındalığı yoksa oy kullanmamaları lazım bence.” 

Bill Gates’i Tutuklatmak İstemişti

Hakan Ural daha önce de koronavirüsle mücadele kapsamında bazı açıklamalarda bulunmuş ve Bill Gates’in acilen tutuklanarak bu konuya çözüm getirilmesini önermişti. Sosyal medya hesabından paylaşılan bu içerik büyük bir alay konusu olmuş ve uzun süre gündemde kalmıştı.

Bunun üzerine başarılı senarist ve yönetmen Gani Müjde “Hakan Ağabey paket tamam. Bill Gates’i tutukladık, koronayı bitireceğiz evelallah. Yozgat’tan arsa, Bağcılardan iki daire verdik kabul etmedi. Şerifali’den de iki dükkan istiyor. Pazarlık sürüyor” diye bu yorumu ti’ye almıştı.

Z Kuşağı Nedir?

Z kuşağı veya Z jenerasyonu, temel bir demografik sınıflandırmanın bir parçası. Y kuşağından sonra ve Alfa kuşağından önce gelir. Z kuşağının neredeyse tüm üyesi X kuşağının evladıdır. Sosyologlar, 1990’ların sonlarını (1995–98) ve 2010’ların başlarını (2011–12) Z kuşağının üyelerinin doğum aralığı olarak kabul eder. Küçük yaşlardan itibaren internete ve taşınabilir dijital teknolojiye erişimle büyüyen ilk sosyal nesil olma özelliği taşıyor. Z kuşağının üyeleri, dijital okuryazar olmaları gerekmese de dijital yerliler olarak da adlandırılıyor. Z kuşağının üyelerinin ekrana bakma sürelerinin fazla olması küçük çocuklara kıyasla en çok ergenler üzerinde olumsuz etkiler doğuracağı tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın