YATIRIMCILARI İKNA EDEN 8 YÖNTEM

Girişimciler için bir finans kaynağı bulmak ve bu kaynağı sürdürülebilir hale getirmek oldukça önemli. Şartlar ve dönem ne olursa olsun bu ihtiyaç hiç değişmez. Bunun için de her girişimcinin mutlaka iyi bir yatırımcıya ihtiyacı var.

Peki bir yatırımcı bulmak için neler yapacağınızdan emin değil misiniz? Ya da birçok kişi/kurum denediniz ama ikna edemediniz mi? Gelin yatırımcıları ikna eden 8 yöntemi birlikte inceleyelim.

Sunum Olmazsa Olmaz

Yatırımcıların öncelikli olarak baktığı konulardan biri hazırlı olmak. Sizden çocukluk travmalarınız kadar uzun bir hikaye beklemeseler de nesiniz, ne yapıyorsunuz, ne yapacaksınız, hedefleriniz neler gibi girişiminizle ilgili çok kritik sorulara cevap veren bir sunumunuz olmalı. Bu sunumda çok önemli noktalara değinip, sektör ve pazarla ilgili önemli alanlara dokunmanız yeterli olacaktır.

Bilgi Toplama

Yatırımcıların ikna olması için kilit noktalardan biri de karşısındaki kişinin Pazar hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olmasıdır. Size sorulabilecek sorular ya da anlık örnek vermeniz gerekebilecek durumlarla ilgili araştırma yapmanız, hatta bilgi sahibi olan daha deneyimli kişilerle görüşmeniz çok önemli.

Talep Açığını Vurgulayın

Eğer girişiminizin büyüme potansiyeli yoksa yatırımcılar da size destek olmaktan kaçınırlar. Bu yüzden rakip analizini ve sektör kıyaslamalarını yaparak kısa vadede nasıl bir hedefiniz olduğunu söylemelisiniz. Bu hedefi söylerken de payınızın sektör içinde ve rakipler arasında nerede olacağını vermeniz gerekiyor.

SWOT Analizi

SWOT analizi dijital dünyada artık çok geçerli bir kural değil gibi gözükse de yatırımcıların sizi en iyi şekilde değerlendirmesi için ilk başta kendiniz bu süreci yaşamalısınız. Yani yatırımcı adayınız size sormadan ya da söylemeden siz kendi SWOT’unuzu bilmelisiniz.

Hedeflerinizi Vurgulayın

Net hedefler koymamak ya da bunları ifade edememek karşınızdaki kişinin uzun soluklu kar getirecek bir iş yaptığınıza inanması için neredeyse imkansız. Küçük de olsa ayakları yere basan ve potansiyeliniz neticesinde geliştirebileceğiniz seçenekleri baştan sunmak ikna etmenizi sağlayacaktır.

Finansal Plan

Size paranın büyük bir kısmını verecek olan yatırımcı olduğundan, atacağınız uzun ve kısa vadeli adımların pazarlama bütçelerini, kar/zarar oranlarını, reklam giderlerini net bir şekilde sunmalısınız.

Gerçek Verilerle Konuşun

Elinizdeki veriler yeterli olmayabilir ya da tam olarak organize edememiş olabilirsiniz. Buna rağmen yatırımcınıza çok açık olarak doğru bilgileri vermeniz gerekmektedir. Özellikle bütçe ve hedef anlamında yatırımcı adayınıza dürüst olursanız ilerki akışta da sorun yaşamanız ortadan kalkacaktır.

İKNA EDİN!

Tüm bu adımları yaptıktan sonra vaatleriniz konusunda ikna edici bir kapanış yapmalısınız. Tüm veriler ve imkanlar ortadayken, hedeflerinizi gerçekleştirecek vaatleri anlatacak olan sizsiniz. Bunu yaparken çok dikkatli olmalı, temkinli davranmakla birlikte ne kadar inançlı odluğunuzu da yatırımcıya belli etmeniz gerek.  

Bir Cevap Yazın