X’LENDİK

Elon Musk, Twitter’ı satın almasından sonra isminin X olarak değiştirilmesine karar vermiş ve çalışmalara başlamıştı. En sonunda tüm cihazlarda logo değişimi gerçekleşti.  

Artık bir Twitter’ımız, uçan kuşumuz yok. Ne esprilere konu olan, simgelediği konularla kendini en iyi ifade eden o mavi sevimli kuş yerini siyah bir X’e bıraktı. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından beri attığı her adım büyük bir tepki ile karşılansa da kimse onu durduramadı. Peki alıştık mı? Zaman gösterir.

Twitter’ın isminin ilk değişimi birkaç hafta önce Android cihazlarda gerçekleşti. Apple’lardaki sürüm güncellemelerinin geç gelmesi neticesinde, iPhone kullanıcıları biraz daha eski versiyonla hayatına devam edebildi. Yaklaşık 3-4 gün öncesinde ise artık eski defterler tamamen kapandı ve her yerde nur topu gibi bir X’imiz oldu.

Kullanıcıları Kısıtlamıştı

Elon Musk, mecrayı satın aldıktan sonra gözünü adeta para bürümüş ve hesapların tweet okuma sayılarını kısıtlamıştı. Para ödemeyen kullanıcılarının daha az tweet görmesini sağlarken, bir yandan da görüntülenme sayılarından para kazanılabileceğini açıkladı. Kendi ile çelişen açıklamalar, farklı stratejiler derken satın alma işleminin ardından bile çok konuşulmaya devam etti.

Threads’e Savaş İlanı

Twitter’ı satın alıp, Zuckerberg dönemindeki tüm yazılımları işten çıkarması çok anlaşılabilirmiş gibi bir de savaş bayraklarını çekti Musk bey. Kovulan yazılımcıların tekrar Zuckerberg çatısı altında birleşerek ortaya çıkardıkları Threads, Twitter’a olan benzerliği ile çok konuşuldu. Bunun üzerine beyimizin rahatı bozulduğu için Threads ekibini hırsızlıkla suçladı ve dava açacağını belirtti. Henüz bir aksiyon ortaya çıkmış olmasa da o dönemde çokça konuşulan meme’ler, caps’ler sosyal medyada hala kol geziyor.

Twitter, yani yeni adıyla X’in akıbetinin ne olacağı bilinmez ama gelen yorumlara bakılırsa Elon Musk’ın gittiği yol yol değil diyebiliriz. Sosyal medya mecralarının bu kadar istikrarsız ve başına buyruk şekilde değiştirilmesi ve dönüştürülmesi kullanıcıların keyfini kaçırmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın