X, YAPAY ZEKAYI ENGELLİYOR

X yani eski adıyla Twitter, yapay zekanın verileri kazımaması için şirket politikalarında güncellemeye gitti. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk bu durumun önüne geçmek için bazı sınırlamalar getirmişti.

Elon Musk’ın sahibi olduğu X, eski adıyla Twitter, muhtemelen verileri üzerinde eğitim alan yapay zeka modellerini engellemek için hizmet şartlarını kazıma ve taramayı yasaklayacak şekilde güncelledi.

Yeni şartlar, 29 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere, “önceden yazılı izin” olmaksızın her türlü kazıma veya tarama işlemini yasaklıyor.

Önceden yazılı iznimiz olmadan Hizmetlerin herhangi bir şekilde, herhangi bir amaçla taranması veya kazınması açıkça yasaktır.

Son birkaç ay içinde Twitter, robot tarayıcılara sitenin hangi bölümlerini ziyaret etmelerine izin verildiğine dair talimatlar veren robots.txt dosyasını da değiştirerek Google dışındaki tüm tarayıcı botlara yönelik talimatları kaldırdı.

2015 yılında Twitter, tweetlerin arama sonuçlarında gösterilmesi için Google ile bir firehose anlaşması yapmıştı. Bu anlaşmanın niteliğinin ya da şartlarının yeni yönetim altında değişip değişmediği ise belli değil.

X ayrıca robots.txt dosyasını değiştirerek tarayıcıların belirli gönderilerle ilgili beğeniler ve retweetler gibi bilgileri almasına izin vermedi. Ayrıca robotların bir hesabın beğenilerine, medyasına ve fotoğraflarına bakmasını da engelliyor.

Bir Cevap Yazın