UZAKTAN VEYA HİBRİT ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

Özellikle pandemi dönemi ile birlikte uzaktan ya da hibrit çalışma sistemleri birer zorunluluk olarak hayatımıza girmeye başladı. Patronlar ilk başta oldukça önyargılı ve katı olmasına karşın alınan verim karşı konulamaz.

Gelin uzaktan ve hibrit çalışmanın avantajlarına bir göz atalım.

Esnek ve Özgür

Uzaktan çalışma modelinde çalışanlar günlerini kendileri planlama ve daha iyi optimize etme şansına sahipler. Zaman yönetiminde özgür oldukları ve saatlerini deadline’lara uyumlu olarak kendileri belirlediğinden sorumluluk anlamında verim daha çok artıyor. Çalışanların belli saatlerde belli bir yerde bulunma zorunlulukları olmadığından motivasyonları direkt olarak işe yansıyor.

Giderlerin Azalması

Uzaktan çalışma sistemini tamamen uygulayan iş yerlerinin en büyük avantajı maddiyat oluyor. Ofise ödenecek kira, fatura bedelleri, çalışanların yol masrafları ortadan kalktığında, işverenler açısından büyük bir kar marjı elde edilmiş oluyor.

Güçlü İletişim

Mesafeler çalışanlar arasında iletişimsizlik yaratıyor gibi bir algı olsa da uzaktan çalışma sisteminde daha olumlu bir süreç yaşandığını söylemek mümkün. Bu anlayışın benimsendiği şirketlerde çalışanlar kendi aralarında daha şeffaf ve yakın ilişkiler kurarken, patronlara karşı seviye de yine iş düzeyinde olumlu oluyor.

Yetenek Havuzunun Artması

Uzaktan çalışma sisteminin en önemli avantajı ülkenin hatta dünyanın dört bir yanından çalışan bulabilme imkanı. İşe olan mesafeler önemsiz hale geldiğinden çalışanları seçerken direkt olarak yeteneklerine ve deneyimlerine odaklanarak şirketinize uygun yetenekleri kapsama alanına alabilirsiniz.

Zaman

Çalışanların verimini en çok düşüren konulardan biri işe gelirken ve dönüşte zaman kaybetmeleri. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik ve insan kaosu daha işe adım atarken günün bütün stresini yüklenmeniz anlamına geliyor. Evden çalışmada bu zaman kayıpları olmadığından çalışma saatleri içerisindeki verim artıyor.

Ofis Savaşları

Gün içinde yaşan stresler, müşterilerle yaşanan sorunlar, karakter farklılıkları aynı ofiste bulunan insanların dönemsel de olsa birbirleriyle zıtlaşma ihtimallerini artırıyor. Uzaktan çalışma sisteminde aynı ortamı paylaşmak gibi bir zorunluluk olmadığından bu tarz sorunların önü neredeyse tamamen kesiliyor.

Sevgi, Saygı, Sadakat

Çalışanların zaman içerisinde iş değiştirme talepleri de uzaktan çalışma sistemine göre şekilleniyor. Yerinde çalışma sistemine göre ilerleyiş gösteren bir yere geçeceklerse bile şartları daha iyi olsa da konfor alanlarından çıkmamak adına uzaktan çalışmaya devam ediyorlar. Bu durum da uzaktan çalışan şirketlere daha çok sevgi, saygı ve sadakat duyulması anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın