ÜÇÜNCÜ KEZ ADAY OLAMAZ

İYİ Parti YSK temsilcisi önümüzdeki seçimlerle ilgili olarak çok kritik açıklamalarda bulundu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağını açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan röportajda İYİ Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, herkesin akıllarında soru işareti olan konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öztürk’ün söylemlerine göre anayasada madde 116’da bulunan cumhurbaşkanının seçimleri yenilemesi konusu ön plana çıkıyor. “Meclis seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır” ibaresi neticesinde cumhurbaşkanının fesih yetkisi ortaya konmuş oluyor. Bunun sonucu da vaktinden önce bir seçim için iktidarın söylemlerinin yanısıra cumhurbaşkanının Meclis’i feshetmesi anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olması konusunda mevcutta bulunan tartışmalara da açıklık getiren Öztürk, alınan mazbataların önemli olduğunu belirtti. Acele ile yapılan yasa değişikliğinde “bir önceki dönem sayılmaz” ya da “bu tarihten sonraki ilk dönemidir” denmesi mümkünken bunun yapılmadığını belirten temsilci, sistem değişikliğinden önceki seçimde de seçilen Cumhurbaşkanı olduğundan aday olmayacak.

İmamoğlu’nun Adaylığında Ne Olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için çıkan karar neticesinde de olası öngörülerde bulundu. İlk tur için adaylığının açıklandığını ancak YSK tarafından kesinleştirilmediğini ifade eden Öztürk, eğer ceza kesinleşirse başka bir adayın açıklanması gerekeceğini belirtti.

Bir ikinci senaryo ise İmamoğlu’nun yüzde 50’den fazla oy alması belirsizken ceza kesilirse mazbata alamayacak ve 45.günü takip eden hafta yeniden seçim yapılır.

Üçüncü senaryo ise İmamoğlu’nun ikinci tura katıldığı ama YSK tarafından ikinci tur adaylığı kesinleşmeden ceza alma durumunda, Erdoğan ile üçüncü en çok oyu alanın yarışması. Son seçenek ise Erdoğan’ın tek başına oylanması. Yani İmamoğlu’nun adaylığının kesinleşmesinin ardından cezanın da kesinleşmesi halinde oylama referanduma döner. Yani Erdoğan için evet ya da hayır oyu verilir. Evet, hayırdan az ise yüzde 50 artı bir şans olmadığından seçimleri takip eden 25 gün sonraki Pazar yeni bir seç

Bir Cevap Yazın