TÜRKİYE BİLİŞİM SEKTÖRÜNE IŞIK TUTAN RAOR


Sistem Global Danışmanlık, Türkiye bilişim sektörünün ihracat bilançosuna ışık tutan “İhracat Ekosistemi ve Bilişim Sektörüne Yansımaları” adlı raporunu yayınladı. Türkiye’nin ihracat gelişiminde bilişim şirketlerinin payını inceleyen rapor, aynı zamanda bilişim şirketlerinin ihracat faaliyetlerine yönelik hibe ve teşvik programları hakkında detaylı bir rehber niteliğinde olmasıyla dikkat çekti. 

İhracatla uluslararası büyüme gerçekleştirmek isteyen şirketlere profesyonel danışmanlık hizmetleri sağlayan Sistem Global Danışmanlık, daha güçlü bir Türkiye için yenilikçi ve global ölçekte değer yaratma hedefiyle gerçekleştirdiği sektör araştırmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin ihracat karnesine dair önemli bilgiler içeren “İhracat Ekosistemi ve Bilişim Sektörüne Yansımaları” raporu, Türkiye ihracat ekosisteminde bilişim şirketlerinin payını alt sektör kırılımları vererek mercek altına alıyor. Teknoloji temelli ürün ve hizmet ihracatının katma değer potansiyeline yönelik bulguların yer aldığı raporda, ihracatta alternatif rotaların barındırdığı fırsatlara da dikkat çekiliyor. 

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan “Bilişim Sektörü ve Ar-Ge Yatırım Ekosistemine Yansımaları” raporunun devamı niteliğindeki bu yeni rapor ayrıca, Ticaret Bakanlığı’na bağlı İhracatçı Birlikleri’nin şirketlere sunduğu hibe ve teşvik programları hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

Bilişim ihracatı yüzde 58 arttı

2021 verileri baz alınarak hazırlanan raporda, Türkiye’nin ihracat hacminin 2021 yılında yüzde 33 artarak 225,4 milyar dolara ulaştığı bilgisine yer veriliyor. Bu artışın net ihracat büyümesine katkısının 4,9 puan olduğu belirtilirken en çok ihracat yapılan sektörler sırasıyla otomotiv, kimyevi maddeler, çelik, hazır giyim ve elektrik­-elektronik oldu. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün Türkiye’nin toplam ihracat hacmi içindeki payı ise 2 milyar dolar büyüklüğünde. 

Global bilgi ve iletişim teknolojileri pazarı 2021 yılında yüzde 13’lük büyüme göstererek 4,3 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Türkiye bilişim sektörü ise 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 58’lik artış göstererek 17,5 milyar TL’lik ihracat gerçekleştirdi. 

Bir Cevap Yazın