TOPLUMSAL FAYDA İÇİN OLUŞTURULAN ORGANİZASYONLAR

Girişimcilerin en büyük katkılarından biri de toplumsal fayda için atılan adımlar. Kamu yararı için oluşturulan projelerden alınan verim memnuniyeti artırıyor.

Gelin girişimcilerin oluşturduğu toplumsal faydaya yönelik projelere birlikte bakalım.

Ashoka

Sosyal girişimcilik alanında kurulan ilk ve en büyük girişim Askoha, Bill Drayton tarafından ortaya çıktı. Sosyal girişimlerin faydayı artırdığını savunan bu girişim kapsamında, bu alanda büyümek isteyenlere büyük bir fırsat yaratıyor.

Mercy Ships

Mercy Ships 1978 yılında “yüzen hastane” adıyla kuruldu. İhtiyaç sahiplerine yardım amacıyla ortaya çıkan proje kuruluşundan bu yana yüzbinlerce hastaya dokundu. Özellikle Afrika kıtası olmak üzere tıbbi yardım ve tedavi sağlayan organizasyon, sağlık konusundaki girişimlere de öncülük ediyor.

Toms Shoes

Black Mycoskie tarafından 2006 yılında kurulan ve direkt kar amacı güden bu şirket, “on efor one” modeli neticesinde ihtiyaç sahiplerine en çok ulaşan organizasyonlardan biri oldu. Fakir ülkelerdeki çocuk hastalıklarının çoğunun ayakkabısızlıktan olduğunu fark eden şirket, ayakkabısız gezme gibi etkinlikleriyle de projesini duyurmuş oldu.

Malala Fund

Bu proje Nobel ödüllü bir aktivistten! Malala Yousafzai adına, Shiza Shahid tarafından kurulmuş olan bu organizasyon kadınların hayatına dokunuyor. Pakistanlı kadınların eğitim, sosyal ve yaşam haklarını savunan organizasyon, 2009 yılından bu yana büyük fayda sağlıyor.

Yoga Girl

Sosyal medya kanallarını “sosyal görev” olarak tanımlaması ile adını duyuran Rachel Brathen, aslında New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer alan Yoga Girl kitabının yazarı. Yoga dersleri ile birlikte tedaviye ihtiyacı olan kişileri de eğitmenlerle buluşturan yazar, 109 World şirketi ile işbirliği içinde yiyecek, temiz su erişimi ve cinsiyet eşitliği konularda aktif rol alıyor.

Barefoot College

Yoksul bölgelerdeki insanların enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir kaynaklarla sağlamayı amaç edinen organizasyon, aynı zamanda bu yerlerdeki kadınlara da eğitim desteği veriyor.

DIFF Charitable Eyewar

Kamu yararı ile birlikte ticari amaç da gözeten organizasyon bugüne dek 1.4 milyon ihtiyaç sahibine okuma gözlüğü ulaştırmayı başardı.

Charity: Water

Toplamda 24 ülkede 25 binden fazla temiz su projesine ön ayak olan bu kuruluş, yeni girişi modellerine de rol oluyor. Mercy Ships ile tura çıkan Scott Harrison önderliğinde kurulan bu organizasyon, başka bir kamu faydası taşıyan girişimin diğerleri üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bir Cevap Yazın