TOPLANTIDA NASIL ZEKİ GÖRÜNÜRSÜNÜZ?

Kariyerinizde adım adım yükselirken bol bol toplantılara denk geleceksiniz. Bazıları direkt sizi ilgilendirirken bazıları ise sadece dinlemeniz gereken konular olacak. Ama durum ne olursa olsun toplantılarda zeki görünmek zorundasınız.

Gelin birlikte toplantılarda nasıl zeki görünebileceğinizin zıpır yöntemlerine birlikte bakalım 😊

Şekil Çizin

Toplantılar sırasında konuşulanları çok iyi analiz ediyor gibi gözükmek için şekiller çizebilirsiniz. Matematikten tanıyacağınız Venn şemasını aktif bir şekilde tekrar tekrar çizebilir, varyasyonlarını artırarak bir yandan analitik düşünüyormuş algısı yaratabilirsiniz.

Not Alın

Sürekli not almak, sizin konuyla ilgili olduğunuz ve sorun olduğunda çözüm önerisinde bulunabileceğinizi gösterir. Özellikle karmaşık konular sırasında not alırken bir yandan kafa sallamak zeka seviyenizi bir anda yükseltecek. En azından dışarı karşı 😊

Yöneticilerin Söylediklerini Tekrarlayın

Toplantılarda kritik rollere sahip olanlar genelde sürekli tespitlerde bulunur ya da bir sorun varsa çözümlerini dile getirirler. Özellikle onların bu tespitlerini üzerinden belli bir süre geçtikten sonra çok yavaş ve kelimelerin üzerine tekrar tekrar basarak söylemeniz sizi ekstra zeki gösterir ve esas vurguyu siz yaptığınız için de övgüleri toplarsınız.

Ölçek?

Toplantının ana başlıkları ne olursa olsun öne atılan durumun ölçeklendirilip ölçeklendirilemeyeceğini sormanız sizin analitik yapınızı ön plana çıkarır. O anda sorduğunuz soru ne olursa olsun direkt olarak karşı tarafı hedef aldığınızdan kritik bir noktaya değinmiş, aynı zamanda kendinizi göstermiş olursunuz.

Geri Alabilir Miyiz?

Toplantıda sunum yapan biri varsa yaşadınız demektir. Dozunu kaçırmadan, gerçekten önemli olduğunu hissettiğiniz noktada “Bir slayt geri alabilir miyiz?” demeniz ve inceler gibi yaparak not almanız zekanızı gösterecek. Hele bir de gerçekten ilgili bir soru sorarsanız sizden iyisi yok demektir.

Kendinizle Dalga Geçin

Bu sadece iş dünyasında da değil, sosyal yaşamda da önemli bir ipucu olabilir. Kendinizle dalga geçebiliyor olmanız insanların gözünde sizin gerçekten algıları açık ve zeka seviyesi yüksek biri olarak algılanmanızı sağlar.

Telefon Görüşmesi İçin Dışarı Çıkın

Eğer pozisyonunuz toplantılarda istediğiniz gibi dışarı çıkmanıza izin veriyorsa kesinlikle önemli bir telefon görüşmesi yapacakmışsınız gibi dışarı çıkabilirsiniz. “Arkadaşlar bunu açmam lazım” cümlenizdeki ses tonunuz ve dışarı çıkarkenki atacağınız emin adımlar kendinize hayran bıraktıracak.

Bir Cevap Yazın