TAHMİN EDEMEYECEĞİNİZ KADAR ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

Günlük hayatta bazı alışkanlıklar öyle kalıplaşmıştır ki üzerine hiç düşünmeden tüketmeye, kullanmaya devam ederiz. Çevreci yaklaşım ve bilinçli tüketim her ne kadar ön planda olsa da reflex haline gelen alışkanlıklarını değiştirmek çok zor. Değiştirmek bir yana zararını kabullenmek bile ayrı bir çaba.

Gelin zararları bilinmeyen ya da bilinse de unutulan şeylere bir kez daha bakalım…

Yemekten Sonra Diş Fırçalamak

Yemeklerin üzerine beklemeden diş fırçalamak yıllar boyunca iyi bir şey gibi lanse edildi. Tüm hekimler ya da macun, fırça markaları bunun üzerinde durdu. Ancak yapılan araştırmalar ve yeni açıklamalar gösteriyor ki yemeğin üzerinden en az 30 dakika geçmeden dişlerinizi fırçalamak zararlı. Özellikle asitli yemeklerin hemen ardından ve su içmeden yapılan bu işlem dişlere büyük zarar veriyor.

Pirinç

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden pilav. Sofrada pilav olmadı mı neredeyse aç kalkılan bir kültürden geliyoruz. Yıllardır beslenme uzmanları pirincin zararlarından bahsetse de bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bunun sadece kilo koruma ile de ilgisi yok. Pirinç, B. Cereus gibi tehlikeli bakterileri bünyesinde barındırdığı için illa tüketilecekse bile tarihlerine çooook dikkat edilmeli.

Musluk Suyu

Musluk suyunun cilde zarar vermemesi ve yiyeceklerde zararlı bakteriler oluşturmaması için belli bir pH değerinde olması gerekiyor. Her ne kadar ev musluklarından akan sular kontrol ediliyor gibi gözükse de dönem dönem, boruların da eskimesi ile değerlerde değişiklik olabilir. Bu yüzden musluk suyunun pH değerini belli periyotlarla kontrol ettirmelisiniz.

Patates

Bozuk bir patatesin felce yol açabileceğini biliyor muydunuz? Patates besin değerleri olarak harika bir sebze olsa da bozuğuna denk geldiğinizde karın ağrısı, kusma ve ateş semptomlarını gösterebilirsiniz. Aynı zamanda çok nadir de olsa felce yol açabiliyor.

Dar Kıyafetler

Giyim konusunda moda ve güncel normlar ne derse ona göre tercihlerimizi yapıyoruz. Yıllar geçmesine rağmen de dar pantolonlar, dar etekler trend olmaktan vazgeçmedi. Ancak sürekli dar kıyafetler giymek rahat bile hissetseniz sinir sıkışmalarına ve mantar enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Bir Cevap Yazın