SİZİNKİ HANGİ CUMHURİYET?

Sosyal medyada, nereye baksam, gördüğüm tek şey; “Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!” Efendiler, hanımefendiler, uykulusunuz sanırım; o cumhuriyet ilan edildi…

Günleröncesinden, kopyala yapıştır mesajlar ve fikirler dönmeye başlar, her yeri esir alırlar. Günlerce aynı kalıp cümleler ama: gel gör ki, içinin boşluğu daha ilk harften bellidir…

Sanırlar ki, Atatürk’ün birkaç vecizesi, birkaç fotosu; onu anmak, anlamak ve de yaşatmak demek. Mirasına sahip çıkmak demek…

GEÇ KALDINIZ SAYIN SEYİRCİLER

Son 20 senede, cumhuriyetin tüm temelleri yıkılmış, içi boşalmış, kalanları ise tabeladan ibaret olan devlet ve cumhuriyet; 3-5 bayrak asma ile, birkaç şehirde fener alayları ile yaşatılıyor, yaşıyor…

Sorsanız ülkülerini bilmeyen adamlar- kadınlar; profil fotolarını Atatürk yapınca, cumhuriyetçi oluyorlar, ülke kurtarıyorlar, devrimlerini yaşatıyorlar…  Geçiniz efendim!

Her anmada veya bayramda, kurucu liderin adını anmaktan imtina edenlere, törenlerin önüne geçmek için 40 takla atanlara; birkaç söz, bayrak yeter yahut korkuturmuş gibi… Başkada yapılan icraat yok…

Cumhuriyet kurulmuş! Sen ne yaptın? Korumak için, yaşatmak ve hatta ileri taşımak için neler yapıyorsun? Yeni sözün ne, kendi sözün ne? Bırakın palavra sırmayı, bir örnek mesajları; bunlardan dem vurun.

Saydığını, sevdiğini söylediğin liderin adı, her yerden silinirken, silinmeye devam ederken, anca eskiye yapışıp kalacak ve onu mu ileri süreceksin?

Senin yükümlülüklerin, ödevlerin yok mu? Mirasyediler gibi; dedelerinizin yıllar önceki başarısı üzerinde tepinmeye devam mı? O, onların zaferi ve gururuydu; seninki ne?

ÜSKÜDAR BİLE ÇOK GERİLERDE KALDI…

Laik devlet diyorsun; her yanımız cemaat ve dini kurumlarla çevrili. Din ve devlet ayrı diyorsun; fetva almadan adım atamayan hükümetle/devletleşen hükümetle yönetilmekteyiz. Bu durum; mirasyedilik, çöküşü izlemek ve hatta körü oynamak değil ise, nedir?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında; Kastamonu’da askeri tören alanında, askerler kimin posterini açtı? Ülkenin kurucusu, kimdir? Erdoğan, ne zamandan beri ülkenin ve cumhuriyetin kurucusudur?

Dahası, bu duruma sesin çıktı mı? Hiçbir şey yapılamıyor ise, bakanlığın telefonları da mı kilitlenemezdi? Kutlama mı yapacaksınız, yapmayın diyen mi var? Kutlamak için; önce hak etmek, mirasa sahip çıkmak gerekmez miydi?

Alana bayrak astığını söyleyen Arpaçay (Kars) belediyesinin, astığı bütün bayrakların ütüsüz oluşunu mu kutladınız yahut da? Tepkiler üzerine; suçu işçiye yıkıp, 10 maaş yevmiye kesilmesini mi ya da?

O da olmadı; herkesin vergileriyle semiren, sadece İslam’ın tek kolunu kayıran kurumun; Atatürk’ün adını anmadığı, kutlama mesajına mı alkış tuttunuz, bunu kutladınız belki de?

Söylesenize kuzum, siz neyi kutladınız? Sizler ve ben, aynı ülkede mi yaşamaktayız?

ATAM “İZİNDEYİZ!”

Giriş cümlesinde de belirttiğim şekilde, tepkimi ortaya koyduğumda; sevdiğim arkadaşlarımdan birisi, yoruma “Atam İzindeyiz” kısmını, bazıları “izindeyiz” olarak anlıyorlar sanırım” demişti…

Aksini söylemek mümkün mü peki? Devlet dairelerinde, perşembe öğleden sonra başlayan tatil ile, nüfusun yüzde kaçı göçer oldu acaba?

Otellerin doluluk oranlarını tarattım, bir bilgiye ulaşamadım. Haberlere düşen sadece, Şanlıurfa’nın tam doluluğa ulaştığı. Göbeklitepe ve çevresinin, turizmin odağı olması son derece hoşnut edici elbet, sadece bayramı böyle mi kutlamalıyız?

Yakın çevremden de biliyorum; güneye de akın akın doluştuğumuzu. Aldığım haberlere göre; Antalya serin ve parçalı bulutluymuş. Gidenler biraz hüsrana uğramışlardır, o da ayrı konu. Neyse, oralarda da bayrak sallayıp, cumhuriyeti kutlamaya engel yok…

Ne bayrakmış arkadaş? Arkasına saklanan saklanana… Kimisi suçlarını örtmeye kullanır kimisi de suçluluğunu…

29 Ekim’e yeni girilmiş, saat 00.10 dolaylarındaydı. Herkesin pek beğendiği bir gazeteci bey; “Bizim kanal, 00.00’da koydu logoyu, hiç sektirmedi. Kalpaklı ve atını şaha kalmış halde” diye twet atarak, havuz medyasına da laf sokuyor aklınca…

İyi de abiciğim; adamların zati senin değerlerine, cumhuriyetine, kurucu liderine saygıları var mı ki? O logoyu koyduğu zaman saygı mı duymuş olacak? Sen bu göstermelik duruma, fit mi olacaksın? O logo gelir ise, tüm günahlarını temizler mi?

Yine aynı saatlerde, ben de oyalanmak için televizyon izliyordum. İzlediğim sadece filmdir, o sebeple de sürekli yeni filmler veya kanal derdindeyimdir.

Keşfettiğim kanalda, izlemediğimde bir film vardı. Biraz bakındım, keşke keşfetmeseydim kanalı… Film aşk temalı, genç de bir çift var.

Bakın! Yatak, yatak odası veya seks falan yok! Çift sadece aşkın, sevginin doğası gereği öpüşüyorlar. Aman Allah’ım, o da ne? Öpüşme sahnesi buzlanmış… (Filmbox)

Eşcinsel iki erkek, lezbiyen iki kadın vb. de değil öpüşen; hetero (karşı cinsten hoşlanan) bir kadın ve erkek… Tüm toplumların ve dünyanın kutsadığı heteroseksüeller öpüşüyor.

Kadın bedeninin buzlandığı, kamusal alandan koparıldığı, adının silinmeye çalışıldığı, aşka, sevgiye, masum bir öpücüğe bile tahammül gösteremeyen zihniyetin esir aldığı günlerde, neyi kutluyoruz? 

İyi ya madem: Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun… Kimseye gücünüz yetmez, bana efelenirsiniz, ne me lazım? Sizin alınız al, morunuz mor, kutladığınız da “Cumhuriyet” olsun… Ben gölge etmeyeyim.

Bir Cevap Yazın