SINIRSIZLAR

Savaşı erkekler çıkarır; kadınlar, çocuklar, doğa, tarih ve elbette erkeklerin yanında, her şey de ölür… Hayatta kalanlarında üzerinde, kuşkusuz ki derin travmaları da beraberinde getirmekte. En çok da çocuklar; çocuk girdikleri veya yakalandıkları yıkımının içinden aynı çıkamamaktalar…

%90seyirci beğenisi sahip, Amirhossein Asgari’ nin yönetmen koltuğunda oldu, 2014 yapımı “Borderless”,” Sınırsızlar” adıyla ülkemizde de gösterime girmiş, dram ağırlıklı filmi; “yetişkinimsi çocuk” temalı.

Savaşlar, işgaller hepimizin masumiyetini çalar. Kendimizi hiç olmadığımız biri olarak görebilir, hayatta kalma dürtüsü ile başkaca rollerin içinde de bulabiliriz…

Tıpkı filmimizin kahramanları gibi. Tam sınır noktasında, karaya oturmuş eski bir gemi vardır. Orayı evi bellemiş, evine dönüştürmüş 12-13lü yaşlarda ergenliğe yeni adım atan bir erkek çocuğu, gemide yaşamakta ve de balık avlayarak da yaşama tutunmaktadır.

Bir süre sonra, ortaya akranı bir yabancı çıkacak ve geminin kendi bölgesi olduğunu söyleyecektir. İlk temasları; gemiyi bölüşmek adına, sınır olarak bir halat çekmekle başlar. Aynı çıkmazı paylaşmak, çaresizliğin getirisi belki de arkadaşlığa giden; dinamik, sürprizlerle de dolu çocuk-yetişkinlerin, dramı ağır basan hikayesi.

Alireza Baledi, Zeynab Neserpour, Arash Mehrban filmin baş rollerindeler. Film uluslararası da dahil, çeşitli yarışmalarda adaylıklarının yanında, ödüllerde almış.

Filmin ana mekanının gemi olması, başta biraz ağır ilerliyor gibi görünse de kendinizi filme kaptırdığınız an, 100 dakikanın nasıl geçtiğini de pek anlamayacaksınız.

Bir pazar günü; “ne izlemeli” acaba diye düşünüyorsanız, çok bilinmeyen filmlere merakınız da var ise, izlenesi filmlerden olduğunu söyleyebilirim. Siz yine de “hemen uyku saati öncesinde izlemeyin”, dip notunu da düşmüş olayım…

Bir Cevap Yazın