SIFIRA SIFIR ELDE VAR EKSİ

Dijital varlıklarımızın artması, siber suçlara karşı savunmasızlığımızı arttırıyor. Hesapları korumak için sıkı güvenlik önlemleri alınabilse de çoğumuz bunu uygulamıyor ya da erteliyoruz. Sonucunda da hesaplarımız birer birer elden gidiyor. Sonucunda ya anılarımızla vedalaşıyor ya da belki de binlerce paralar karşılığında zaten bizim olan varlıklarımızı geri alıyoruz.

Dolandırıcıların son dönemlerdeki bir numaralı adresi Instagram. Yaklaşık 1 senedir telif hakları ihlali adı altında sizlere bir link gönderiyorlar ve bu linke tıkladığınız anda hesabınızı ele geçiriyorlar. Üstelik sadece şifresini değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda dünya genelinde hiçbir geçerliliği olmayan paravan bir mail adresi ile değişiklik yapıyorlar. Kısacası eğer büyük bir marka değilseniz ya da influencer olarak reklam hesaplarınız yoksa muhatap olup hesabınızla ilgilenecek kimse de olmuyor.

Binlerde Lira Ediyor

Hesaplarınız ele geçirildikten sonra sizi takip eden kişilere çeşitli mesajlar atılarak dolandırıcılık yapılıyor. İş bununla da kalmıyor hesabınızı geri almak istediğinizde sizden de yüklü bir para istenerek finale gelinmiş oluyor. Çoğu zaman ödeme yapsanız bile hesabınızı geri vermelerinin bir garantisi yok.

Ne Yapmalı?

Eğer hesabızın çalındığını fark ederseniz yapmanız gereken en önemli şey bağlı olan mail adresinizin şifresini güncellemek ve hemen diğer tüm hesaplarınıza çift doğrulama koymak. Özellikle Gmail destekleyen sosyal mecralar için Authenticator en iyi çözüm. Mailiniz ve şifreniz bilinse bile uygulamadan hesaplarınıza özel gelen ve 30 saniyede bir yenilenen şifreleri girmeden erişim sağlanması mümkün değil.

Her ne kadar asla iletişim kurmanız mümkün olmasa da eğer reklam hesabınız varsa Facebook Business üzerinden iletişime geçerek sizlere destek olunmasını talep edebilirsiniz. Canlı Destek hizmeti mevcut olmadığından anlık iletişim kurmanız mümkün değil. Hele ki standart takipçili bir hesapsanız geri dönüş yapmaya tenezzül bile etmiyorlar.

Yasal Hakkımız Yok Mu?

Hesabınız çalındığında suçluyu bilseniz de bilmeseniz de emniyet ya da savcılık üzerinden suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bunu yapmak sonuna kadar hakkınız olsa da aktif bir geri dönüş beklemeyin. Adliyeye gittiğinizde dilekçenizi vermek üzere saatlerce sıra beklemeniz, sonucunda ifade bile alınmadan geri gönderilmeniz cabası. Sonucunda ise dava sürecini takip etmek için sistemi kontrol ettiğinizde dosyanın çoktan kapatıldığını ve elinizde hiçbir şey olmadığını göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın