Sen Kadınsın Eğitemezsin

Şirketlerde yapılan eğitimlerde neden moderatörlerin çoğunlukla erkek olduğunu biliyor muydunuz?

 Dünyanın dört bir yanından yapılan gerek akademik gerek bilimsel araştırmalara göre kadınların sunum yapma ve karşısındaki ikna etme konusunda erkeklere göre çok daha fazla etkili olduğu aşikar. Gerek giyim kuşamları, gerek tavırları ile karşısındakini çok rahat etkileyen kadınlar, şirketlerin sunumlarında ve eğitim seminerlerinde de ön plana çıkıyor.

Desek de inanmayın! Dünyada bu kanı oturmaya başlamış olsa da Türkiye’de ne yazık ki hala erkek otoritesi ön planda ve kadınların arka planda kalması, tabiri caizse erkeklerin arkasını toplaması daha çok tercih ediliyor. Siz de kadınları bu kadar ezilen göstermeye çalışmayın demeyin, birinci ağızdan dinlediğim bir olayı anlatacağım şimdi size.

Türkiye’de de temsilciliği bulunan yabancı bir firmanın yöneticisi ve projenin sahibi başka bir kurumda eğitim için seminere gidecek. Kadın yönetici konumunda olan kişinin tüm hazırlıkları tam ve sunum için gün sayıyor. Sunuma günler kala şirketin yetkilisi eğitim seminerinde bir kadının sunum yapmasının etkili olmayacağını iddia ederek erkek yöneticiyi talep ediyor.

Bahsettiğimiz olay Türkiye’de, erkek bir yönetici tarafından gerçekleşiyor. Belli ki kendisinin sunum konusunda kadınların çok daha etkili olduğundan bihaber ya da bunu kabullenmek istemiyor. Ataerkil sistemin getirdikleri ile yetişmiş ve kadın eğitmenlerin gücünü bu zamana kadar idrak edememiş.

Bu algının azalmadan çoğalmasının en önemli etkenlerinden biri de ülkemizdeki ‘Sen kadınsın, eğitemezsin’ durumu. Bu coğrafyaya göre erkekler her zaman çok daha fazla bilgili, çok daha donanımlı ve çok daha ikna edici. İsterse kadın dünyanın dört bir yanını gezmiş eğitimler almış olsun, sadece cinsiyetinden dolayı eğitilemez, eğitilmesi gereken biri olarak görülüyor.

Peki biz buna rağmen ne yapıyoruz? Her alanda kadının gücüne sonuna kadar inanıyor ve eğitim sektöründe de kendini kanıtlamış olan kadınları ön planda tutuyoruz!