ŞEHİRDEN KÖYE İNMEK İSTEYECEKSENİZ

Avrupa’nın taşı toprağı altın derler de köylerinden hiç bahsetmezler. Gezip görülecek, belki de hayatını değiştirmek isteyenlerin alıp başını gidecekleri Avrupa’nın en güzel köylerini sizler için derledik.

Tellaro

Kuzey İtalya’nın incilerinden olan Tellaro, adeta insanı büyülüyor. Bir uçurumuzun üzerinde konumlanan bu köy az nüfusu ve sakin hayatı ile ziyaretçileri büyülüyor. Sizin de yolunuz İtalya’ya düşer ve hem doğayı keşfetmek hem de yerel hakla bir arada bulunmak isterseniz Tellaro’ya mutlaka uğramalısınız.

Reine

1970 yılında Allers dergisi tarafından Norveç’ün en güzel köyü seçilen Reine dağlara bakan manzarası ve uçsuz bucaksız görkemiyle huzuru temsil ediyor. Norveç’in şehirleşmesi ve çevre bakımı göz önünde bulundurulduğunda bu köyün de ne kadar iyi durumda olduğunu anlatmamıza gerek yok herhalde.

Cong

Bir kale, biraz yeşillik, bir havuz… Son dönemlerin turizm bakımından revaçta ülkelerinden İrlanda’nın en güzel köylerinden biri olan Cong, hem turistleri hem de İrlandalı olup yolu oraya düşenleri adeta büyülüyor.

Telc

Karşınızda UNESCO’nun gözbebeği! Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Telc, 1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras listesinde yer alıyor.

Pucisca

Hırvatistan’ın belediyelerinden biri olan Pucisca sahil kasabası özellikle yazlık esintileri sevenlerin tercihi. Avrupa’nın en güzel köyleri listesine adını altın harflerle yazdıran Pucisca’yı gezmişken Hırvatistan’ın tarihini keşfetmeye de var mısınız?

Poçitel

Kendinden, tarihinden bir parça arayanların ilk tercihi olacak olan Poçitel köyü Bosna Hersek’te yer alıyor. Mostar’a 30 km uzaklıkta olan bu köyde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma medreseler, hamamlar, taş evler, mimari eserler bulunuyor.

Bibury

İngiltere her ne kadar medeniyetler ülkesi olarak anılsa da hem mimarisi hem de köklü geçmişi ile de ön planda. Şu anda köy denen ama aslında pek çok güzelliği içinde barındıran Bibury de onlardan biri. Thames Nehri’nin bir kolu olan Coln Nehri’nin iki kıyısında uzanan bu köye resmen hayran olacaksınız.

Gruyeres

Orta çağ kasabası olarak Avrupa’daki en güzel köyler arasında erini alan Gruyeres farklı bir öneme sahip. İsviçre’de yer almasının yanında Almanya tarafından da sahiplenilen bu köy, aynı zamanda ismini Gruyere peynirinden almaktadır.

Gün gelir de döviz kuru bizi ekonomik krizden çıkarırsa belki güzellikleri görmeye gideriz köye kasabaya.

Bir Cevap Yazın