SALMAN RÜŞDİ’DEN KÖTÜ HABER

Salman Rüşdi’nin sözcüsü Andrew Wylie yazarın sağlık durumunu açıkladı. Rüşdi’nin sağ gözü görmüyor, sol eli çalışmıyor.

El Pais Gazetesi Salman Rüşdi’nin sözcüsü Andrew Wylie ile ses getirecek bir röportaja imza attı. Röportajda, geçtiğimiz ağustos ayında radikal İslamcı olduğu söylenen bir saldırgan tarafından bıçaklanan Rüşdi’nin sağlık durumuna da yer verildi. Rüşdi’nin durumu ile ilgili sorulara yanıt veren sözcü, yazarın sağ gözünün görmediğini ve sol elinin çalışmadığını bildirdi. Rüşdi, ABD’nin New York şehrinde bir davetteyken; defalarca bıçaklanmış ve apar topar hastaneye kaldırılmıştı. Wylie, Rüşdi’nin hastanede olup olmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı. Ancak; yazarın duyu organı kaybının yanı sıra, boynunda ve göğsündeki 15 yaranın da henüz iyileşmediğini ifade etti.

Saldırının müsebbibi ‘Şeytan Ayetleri’ mi

Yetmiş beş yaşındaki Hint asıllı Rüşdi yazdığı ‘Şeytan Ayetleri’ isimli kitabından dolayı İslam’ı eleştirmiş bu nedenle Müslümanlardan ölüm tehditlerine varan tepkiler almıştı. Hatta İran İslam Cumhuriyeti’nin lideri Ayetullah Humeyni tarafından 1989’da yayımlanan bir fetvada öldürülmesi için hedef gösterilmişti.

Andrew Wylie’ye bu saldırının perde arkasına yönelik yorumu ve Humeyni’nin fetvasının rolü de soruldu.  Wylie bu soruya doğrudan değil ama dolaylı olarak etkili şeklinde cevap verdi ve ekledi: “Ne yazık ki bu tip siyasi kararlar, hedef göstermeler, arkasında organize bir kuvvet olsun veya olmasın bu tip şiddet yanlısı insanları tetikliyor. Bana göre bu saldırı John Lennon suikastı ile paralellikler taşıyor. Giderek artan milliyetçilik ve muhafazakâr sağın yükselişine dikkat çeken Wylie bu tip nefret suçlarının artabileceği uyarısında bulundu. Wylie temsilciliğini üstlendiği Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un da benzer risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın