SALİM ŞEN’DEN SANSÜR YASASINA TEPKİ

Kamuoyunda Sansür Yasası olarak bilinen ve AKP-MHP iş birliğinde Meclis’e sunulan Dezenformasyon Yasa Teklifi’ne tepkiler gelmeye devam ediyor. Teklifi eleştiren Hukukçu Salim Şen, “Böyle ucu açık ceza maddeleri ancak faşist yönetimlerde olur.” İfadelerini kullandı.

Türkiye, Meclis’e getirilen nam-ı diğer Sansür Yasası’nı konuşuyor. Gazeteciler ve sendikalar protestolarını sürdürürken, Meclis’te CHP’li vekiller dövizlerle gazetecilerin protestosuna destek verdi. Gazeteciler Sendikası ise milyonlarca sosyal medya kullanıcısına hapis cezası getirecek kanun taslağının geri çekilmesi için çağrıda bulundu.

Halkı Yanıltıcı Bilgi Ne Demek?

Gazeteci Tuba Emlek’in Youtube kanalında hazırlayıp sunduğu ‘Ne Oluyor’ programına konuk olan hukukçu Salim Şen, sansür yasasını sert sözlerle eleştirdi. Şen, “Baştan sona toplumun bilgi alma hakkının adeta bir siyasi yapı tarafından kontrol alınması yasasıdır. En önemlisi TCK’nın 217. Maddesi’ne bir ilave hüküm getiren, ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak’ diye bir suç isnat edilerek, 3 yıla kadar hapis cezası cezalandırma maddesi yaratmalıdır. “Halkı yanıltıcı bilgi” böyle bir tanım ceza hukukunun her şeyine aykırıdır. Ceza hukukunun en temel niteliği belirliliktir. ‘Halkı yanıltıcı bilgi ’böyle bir ceza maddesi olmaz. Halkı yanıltıcı bilgi ne demek? Kim bunun içini dolduracak? Bunun çerçevesini kim çizecek? Bir de ülke güvenliği, kamu barışını, kamu düzenini bozmak diyorlar. Kamu barışı nasıl bozulur? Bunları bozan bilgi hangi bilgidir? Bu başından sonuna kadar soyut, çerçevesi olmayan ve adrese teslim yani uygulayıcının tamamen takdirine ve niyetine bırakılmış. Bu çok tehlikelidir. Bu ancak faşist, yönetimlerde olur. Ucu açık ceza maddeleri, niyete, kanaate, yoruma açık ceza maddeleri, otoriter, diktatöryal, faşist yönetimlerde olur.” ifadelerini kullandı.

Dezenformasyonun Babasıdır

Bu yasadan en fazla mağdur olması gerekenin AKP olduğunu vurgulayan Şen, “Normal bir hukuk devletinde olsak, emin olun bu yasadan en fazla mağdur olması gereken AKP olur, Erdoğan olur, Bakanları olur, AKP’li yetkililer olur. Dilşah Ercan yalanını, orada olmayan bir teröristi varmış gibi gösterip, onun üzerinden CHP ile bağlantı kurup, CHP’nin gazetecisi polis şehit etti diye haber yapmak, dezenformasyonun babasıdır.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın