SAHA YAZI DİZİSİ “YENİ BİR SANAT MEDYASINA DOĞRU” İLE DEVAM EDİYOR

SAHA’nın bağımsız sanat yazarlarına destek vermek için başlattığı SAHA Yazı Dizisi Kültigin Kağan Akbulut’un “‘Yeni bir sanat medyasına doğru” başlıklı yazısı ile devam ediyor. 

SAHA’nın yeni websitesi ve sosyal medya kanallarından paylaşılan serinin son yazısını Kültigin Kağan Akbulut kaleme alıyor. “Yeni bir sanat medyasına doğru başlıklı yazıda Akbulut, dönüşen iletişim ve medya ortamında sanat eleştirisine odaklanıyor.


 Sanat eleştirisini ve dönüşümünü Türkiye’de önemli ölçüde tartışıyoruz. Tartışmamız da gerekiyor, çünkü hızla biçim değiştiren iletişim ortamında sanat eleştirisinin rolünün, biçiminin, amacının da sorgulanmaması abes kaçardı. Belki de biz sanat yazarları olarak ne yaptığımızı anlamaya çalışıyoruz. Ancak tartışmaların geneline baktığımızda sanat eleştirisini sanatın içinden tartışıyoruz, sanatın içinden konumlandırmaya çalışıyoruz. Belki de ülkedeki politik, toplumsal, psikolojik ortam ve en önemlisi de medya ortamının dönüşümü üzerinden sanat eleştirisini konuşmamız gerek.”

 Yazının tamamını okumak için tıklayınız.
  

2019 yılında bağımsız sanat yazarlarını desteklemek için başlayan SAHA Yazı Dizisi 2020 boyunca Kültigin Kağan Akbulut ile devam etti. Türkiye sanatındaki güncel meseleleri tartışmaya açan SAHA Yazı Dizisi’nde her ay Kültigin Kağan Akbulut veya onun davet ettiği bir konuk yazar tarafından yeni inceleme yazıları kaleme alındı. Bu yazılar, sanat dünyası, sanat izleyiciliği, sanat kurumları, sanat eleştirisi ve sanat üretimi gibi konulardaki güncel tartışmaları farklı aktörlerin görüşleriyle ele aldı. SAHA’nın websitesi, bültenleri ve sosyal medya kanallarından paylaşılan serinin içinden bir seçki Merve Ünsal tarafından İngilizce’ye kazandırıldı. SAHA Yazı Dizisi 2021’de SAHA Studio Seçici Kurulu tarafından davet edilen Murat Alat ile devam ediyor.

Yazı Dizisi 2020’nin tamamına ve ilk konuk yazarı Evrim Altuğ’un 12 yazılık serisine www.saha.org.tr’den erişilebilir. 

Bir Cevap Yazın