RENKLERİN İNSAN PRİKOLOJİSİNE ETKİLERİ

“Ne bu böyle, bin kere yazıldı” dediğinizi duyar gibiyim. Yine de aslında bu konu ne kadar anlatılsa da tekrar tekrar konuşulmalı diye düşünüyorum. Kıyafetlerimizden takılarımıza, mobilyalarımızdan çantalarımıza kadar her şey renkleri barındırıyor ve aslında hem bize hem de dış dünyaya mesaj veriyor. Özellikle yaz dönemlerinde daha da bir renkleniyor ve cıvıldıyoruz. Peki sadece güzel havalarda değil, 4 mevsim renklerin verdiği mesajları analiz etmek hatta belki bazen taktiksel olarak bu renkleri değerlendirmekte fayda var.

Mavi

Mavi hem tonları hem de içerdiği mesajlar sebebiyle olumlu ve olumsuz etkilere sahiptir. Aynı anda yalnızlık, üzüntü, depresyon, bilgelik, güven ve sadakati bir arada içinde bulunduruyor. Mesela iş görüşmelerine mavi giyinerek gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kararlılık ve bağlılığın simgesidir. Bunun yanında koyu mavi depresyonu simgelediği için psikolojik kliniklerde asla tercih edilmez. Genelde finansal kurumlar, sosyal ağlar ve kurumsal endüstriler güven algısını yaratmak için mavi rengi tercih eder.

Kırmızı

Tutkunun ve aşkın simgesi haline gelmiş olan kırmızı, en ilgi çekici renktir. Aşk ve tutkunun yanında öfkeyi de içinde barındıran bu renk tam bir hakimiyet belirtisidir. Vurgulanması gereken her şey için kırmızıyı mutlaka tercih edin. Mesela bir elbise tercih ettiğiniz, göğüs dekoltesini öne mi çıkarmak istiyorsunuz, oraya mutlaka küçücük de olsa kırmızı bir şey konduruverin.

Sarı

İnanamazsınız ama sarı metabolizmayı hızlandırıyor ve bebeklerin sinirlerinin yatışmasına yardımcı oluyor. Ne kadar gözü en çok yoran renk olsa da az miktarlarda ve dengeli kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Aklın ve zekanın rengidir. Yaratıcılığı tetikler ve özellikle iş dünyasında ilham verir. Tüm bu iyi özelliklere rağmen yoğun kullanıldığında stres seviyesi yüksek olan kişilerin sinir, kaygı gibi duygularını aşırı tetikler.

Yeşil

Doğanın en baskın renklerinden olan yeşil gençliği, yenilenmeyi ve dinçliği simgeler. Sakinleştirici ve sinir sistemine doğal etkisi sayesinde insan psikolojisinin gelişmesine ve huzurlu olmasına yardımcı olur. Yeşilin koyu tonları para ve zenginlik, açık tonları yenilenme, büyüme ve tazelik olarak mesaj verir. Buna karşın çok fazla yeşile maruz kalan insanlarda kıskançlık, aç gözlülük ve bencillik gibi olumsuz duygular açığa çıkabilir.

Beyaz

Saflığın ve temizliğin simgesi olan beyaz, son dönemlerde popüler olan minimalist yaklaşımın da en büyük parçasıdır. Sadelikten vazgeçmeyenlerin ilk tercihi olan beyaz, bulunduğu ortama huzur, temizlik ve ferahlık verir.

Siyah

Asaletin ve kararlılığın rengi… Her ne kadar suç ve kötülükle özdeşleştirilmiş olsa da sadakar, dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirliği ifade eder. Günlük eşyalarınızda siyahı tercih etmeniz dışarıya cesur ve güçlü olduğunuz mesajını verir.

Bir Cevap Yazın