Popcorn, Bilet ve Boykotumsu

Hayatınız sinema, hayatınız rol kesmek…

 Metin Akpınar, Müjdat Gezen –ki yaşları konumuz dışı- ustalıkları, sinema, sahne ve mizaha kattıkları su götürmez gerçekleri ortadayken karakollar ve adliyeler de yaşatılanlara sessiz kalan ‘beyaz perde devleri’ birden boykotçuluk oynamaya karar verdi.

Barış Atay’ın, Fırat Tanış’ın oyunları yasaklanıyor, Levent Üzümcü bir etkinlik sonrası yumruklanıyor, Deniz Çakır toplumsal bir linçe alet ediliyorken susanlar şimdi “boykot”talar.

Boykot dediysek çok heyecan sarmasın, temelde bizlik bir durum yok. Bahsi geçen payların bölüşülmesi, bölüşülememesi.

Meselenin özü oyuncu/yapımcıya da dönüşen birkaç komedyen ve sahipleri oldukları yapım şirketleriyle film dağıtıcıları, salon sahipleri arasındaki popcorn savaşları. Şiddeti çok büyük, sinema salonlarını popcorn götürüyor!

Boykotun başlangıcı kabul edilen olay Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler: Sazan Sarmalı ismindeki yeni filminin gösterim tarihinin ertelenmesi.

BKM (Necati Akpınar-Yılmaz Erdoğan), Boyut Film (Mahsun Kırmızıgül), Çamaşırhane Film (Şahan Gökbakar), Fikir Sanat (Cem Yılmaz) film şirketleriyle SİSAY (Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği) arasında yapılan toplantılar sonucunda uzlaşmaya varılamayınca, ismi geçen film şirketlerin yapımları beraberindeki 10 film de dahil olma kararı aldı.

Yapımcı ve dağıtımcı şirketler arasındaki dalaş öyle düzeysizleşip seviyesizleşti ki… Sosyal medyadan cevap vermeler, hayran dahilleriyle de cılkı çıkıp konu önemli bir yerden çıkıp ucuzladı.

“Boykot” sırasında herkes kocaman harflerle konuştu, karşı tarafa göz dağı vermeye çalışıp ‘Gerekirse filmlerimizi ücretsiz gösterime sokarız’ boyutuna getirenlerden birisi de Cem Yılmaz’dı. ODTÜ Sinema Kulübü öğrencilerinin gösterimleri okullarında yapmaları ve soru-cevap şeklinde etkinliklere çevirme fikrinden sonra herkes bir anda ölüye yatmayı tercih etti. Bu yazı yazılırken hala kimse ODTÜ öğrencilerine olumlu ya da olumsuz dönüşüm yapmamıştı. Samimiyetlerini sorgulamak bizim işimiz değil yine de…

Öylesi bulanık sularda birileri boş durmayarak ‘Yeni Sinema Yasası’ hazırlayıp hızlıca yasallaştırdılar. Sansürü daha da kalıcılaştıran kuruldaki sektör katılımcılarının sayısını da düşüren sektöre yeni yapımcı girmesinin desteklemenin önüne de set üstüne set çekilmiş oldu.

“Boykotçu Abiler”den tek ses veya itiraz çıkmış mıdır Yeni Sinema Yasası’na?

Hayatınız sinema, hayatınız rol kesmek.