Pardon, Ben Bir Arkadaşa Bakacaktım Ama…

Facebook’un reklamlardan vazgeçmesi yakın bir gelecekte mümkün değil gibi.

Sosyal medya, herkesin hayatında çok büyük ve önemli bir yere sahip. Neredeyse elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarda yer alan uygulamalar; eski arkadaşlarınızı bulma, duygularınızı yazma, haber alma, akrabaları keşfetme amacından neredeyse tamamen uzaklaştı. Kullanıcılar reklamlı ve algı operasyonlu bir dünyadan sosyal medyaya kaçtıklarını düşünürken, özellikle Facebook’un promosyon odaklı stratejileri durumu içinden çıkılmaz hale getirdi.

İlk popüler olduğu 2008-2010 yılları arasında tam olarak ‘Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım’ ya da ‘Ben kaybettiğim akrabalarımı bulmak istiyorum’ diyenlerin platformu olan Facebook, artık farklı bir güçle işliyor. Son 5 yılda reklam sistemi için ayrı özen gösteriyor ve sürekli yenilikler yapıyor.

Markalar için oldukça avantajlı bir sistem haline dönen Facebook reklamları, belli bütçelerle belli sayıda kişiye erişme ve markaları büyütme hedefine ortam hazırlıyor. Bu açıdan bakıldığında, internet ticaretine önem veren firmalar için Facebook ‘aile salonu’ndan ‘mahalle esnafı’na evrildi. Belli algoritmalar çerçevesinde beğendiğiniz, ilgi alanınız olan konuları ve kişisel bilgilerinizin erişilebilir olanlarını kullanarak doğru markaların reklamlarını önünüze sunan Facebook, dijital pazarlamanın da kalbi haline geldi.

Peki bu durum kullanıcıların canını sıkmıyor mu?

Facebook 2017’nin sonlarına kadar yoğun bir şekilde markaların reklamlarına önem veren, kazandırdığı gibi kazandığı bir sistemi yürütmeye kararlıydı. Lakin, kullanıcıların canını sıkan noktalar ve Facebook üye sayılarındaki azalma nedeniyle bu mecra için yeni bir strateji belirlendi.

2017 sonu itibariyle, markaların reklamlarına yine olanak sağlanacak fakat Facebook arkadaşlarınızın gönderilerinin önüne geçmeyecek. Şirket bu şekilde kullanıcıların önünde sürekli reklam bulunduran baskıcı bir alan olmaktan kurtulmayı hedefliyordu. Sistemin aktif hale getirilmesinden sonra da aktif bir şekilde Facebook reklamlarının devam ettiğini ve markaların daha yüksek rakamlar ödemek durumunda kaldığını da belirtmekte fayda var.

Reklamların istemsizce, sizin bilgilerinizle önünüze sunulduğu bir Facebook sisteminde, var olmak ya da olmamak size kalıyor. Akıllı telefon çağının hızla ilerlemesi, sosyal medya bağımlılığının azalmaması için büyük bir etken.

Sözün özü,  ‘Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım’ diyerek üye olduğunuz Facebook ve benzeri sitelerde, hiç ilgilenmediğiniz reklamlarla karşılaşmaya devam edeceksiniz. İleride ne olur bilinmez, fakat Facebook’un reklamlardan vazgeçmesi yakın bir gelecekte mümkün değil gibi.