ONLINE MÜLAKATLARDA BAŞARILI OLUN

Pandemi sonrasında hayatımızın vazgeçilmez gerçeklerinden biri de online mülakatlar. Artık fiziksel ortamda ilerleyen iş görüşmeleri bile ilk başta online olarak gerçekleşiyor. Mülakatların çok önemli bir adım olduğunu mutlaka kavramanız lazım. Eğer görüşme şansı elde ettiyseniz zaten ilk adımı geçtiğiniz ve artık etkilemeniz gerektiğini unutmayın. Dolayısıyla dezavantajlı gibi hissettiğiniz online görüşmelerde mutlaka belli taktikleri uygulamanız gerekiyor.

İşte video mülakatlarda dikkatinizin dağılmadığını göstermeniz ve etkili yöntemler kullanmanızın taktikleri:

Kamerayla Barışın

Video görüşmeler artık hayatımızın gerçeği. Öncelikle kameralarla barışın. Toplantı başlamadan önce çıkan ekrandan son bir kontrolle kadrajınızı ayarlayın, görünümünüzü kontrol edin, özgüvenli bir duruş elde ettiğinizden emin olun. Teknik sorunlar anlık olarak gerçekleşse de siz yine de görüntünüzün net olduğundan, internetin bağlı olduğundan emin olun.

Arka Planı Kullanın

Video konuşmalar kendinizle ilgili mesaj vermek için aslında çok büyük bir avantaj. Ofisteki görüşmelere sadece elinizde bir not defteri ve kendiniz olarak gidebilirsiniz. Giyim kuşamınız dışında sizi değerlendirmeleri mümkün değildir. Ancak evinizde arka planı kendinizi anlatmadan tanıtmak için kullanabilirsiniz. Mesela bir sanatla ilgileniyorsanız arkada buna dair bir obje olması yaratıcılığınızı, bir ödülünüz varsa başarınızı ön plana çıkarır. Dolayısıyla düzenli, göze batmadan ama bir o kadar da sizi anlatan bir düzen önünde video aramasına katılmanız sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır.

Temizliğe Dikkat

Burada bahsettiğimiz temizlik tabii ki ilk akla gelen değil. Bilgisayarınızı, masaüstünüzü, dosyalarını düzenli tutmanız çok önemli. Mülakatın gidişatında ekran paylaşmanızı gerektiren bir durum olduğunda, dosyalarınızın düzenli görünmesini sağlayın. Aynı zamanda bir anda açılabilecek bir müzik dosyası veya video sitesini de mutlaka kapatmanız gerekli.

Meet Uygulamalarını Keşfedin

Her şirket farklı bir video konuşma uygulamasını kullanabilir. Bu yüzden pratik olmak adına ve toplantılar sırasında sorun yaşamamak için mutlaka uygulamalar hakkında bilgi edinin. Anlık oluşabilecek talepler sonucunda uygulamaya hakim olduğunuzu göstermeniz sizi öne geçirebilir ve sizi rahat hissettirir.

Dünyamızın yeni gerçeği video görüşmelerinde başarılı olmak için bu adımları atlamadan ama aynı zamanda da kendiniz olmaktan vazgeçmeden keyifli mülakatlar dileriz.  

Bir Cevap Yazın