Önce Ek Gelir, Sonra Çocuk Ortada

Çalışan sigortalı annelere, 0-24 ay aralığındaki çocukları için 1.300 TL ek gelir desteği uygulanacak.

Çalışan annelerin en büyük problemi doğum izninde işini kaybetme korkusu ya da işini kaybederim korkusuyla çocuk yapmaktan uzak durmaları. İstihdam alanında sürekli ve düzenli çalışan isteyen patronlar, genelde doğum iznindeki annelerin işten çıkartılmasını destekliyor. Durum böyle olunca da anneler bakıcı desteği ile çocuklarını büyütmeye çalışıyor.

İyi bir bakıcı bulmak uzun araştırma gerektirdiği gibi aynı zamanda maddi olarak da ekstra bir gider oluşturuyor. Bu zamana kadar devletin kurumlarda bulundurması zorunlu olduğu kreşler gündeme gelmese de sigortalı çalışan annelere destek ücreti geleceği duyuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadınların doğumdan sonra iş hayatında kalabilmesi için yaratılan projeye destek sunacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Avrupa Birliği desteğiyle oluşturduğu “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” hayata geçiyor. Proje kapsamında 0-24 aylık çocuğu olan sigortalı çalışan anneler ayda 1.300 TL ek gelir alırken, çocuk bakımı konusunda eğitim almış olan uzmanların da daha çok istihdam edilmesi teşvik edilecek. Bu rakam engelli çocuğu olan anneler için 1.625 TL olarak belirlendi.

İlk aşamada İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanması planlanan proje için bakıcıların MEB onaylı sertifikaya sahip olması gerekiyor. Bu durumda anneler direkt eğitimli bakıcıya ulaşabildiği için çalışma hayatına devam etme imkanı buluyor.

Peki ya kreşler?

Çalışan annelerin iş hayatında hemen var olabilmesi için uygulanmaya konulan bu sistem kreş olgusuna ne getiriyor? Hadi çocuk bebeklik aşamasındayken bakıcı ile idare etti diyelim. Yaş sınırı dolduğunda ve maddi destek kesildiğinde anneler ne yapacak?

Kurumların zorunlu olarak içerisinde bulundurması gereken kreşlerden hala eser yok. Anneler 24 aya kadar maaş alarak bakıcı tuttu diyelim. E sonrası? O maaş da kesilecek kurumlardaki kreşler de yok…

Devlet yakın zamanda kreşler konusunda da yaptırım sağlamayı mı düşünecek yoksa kurumların ceza paylarını alıp cebini doldurmayı mı? Belki 24 aydan sonra da çocukların bazı desteğe ihtiyacı olduğunu anlar “sosyal devlet”imiz…