ON İKİ

Yönetmen, senaryo ve başrolde de gördüğümüz Nikita Mikhalkov imzalı, Rus sinemasından uyarlama bir film “12.” İçimizdeki ön yargılar, ırkçılık temalı, biraz da “mış gibi” yapılan her şeye gönderme de dolu, 2007 yapımı.

Tiyatrodan beyaz perdeye Sidney Lumet tarafından 1957 yılında aktarılmış, Henry Fonda’nın da ilk ve son yapımcılık ürünü olan, Amerikan sinemasının oldukça ses getiren, sonrasında Amerika başta olmak üzere, çok kez farklı ülke ve yönetmenlerden izlenilen “12 Angry Man/12 Öfkeli Adam” filminin en yeni versiyonu “12.”

Başlangıç ve sondaki 3’er dakika haricinde, kapalı alanda çekilen farklı statü ve yaş grubundan seçilmiş 12 erkekten oluşan jürinin, üvey babasını öldürmekle suçlanan Çeçen bir gence dair karar alma sürecini konu alıyor.

Klastrofobik, ustaca kurmacasıyla herkesin biraz kendiyle de yüzleşmeye itiyor filmimiz. 2008 yılında Rusya adına “En İyi Yabancı Film Oscar Adaylığı”, Venedik Film Festivali’nden “Altın Aslan” ve yine 2007 senesinde Milano Film Festivali “Altın Amvrosi” ödüllerini de toplamış.

Rusya için, Çeçenistan gibi sıcak bir konuyu, filme taşıması da yönetmenliği, oyunculuğu yanında, ayrıca önemli başarı Mikhalkov için.

Baş rollerde Nikita Mikhalkov, Sergey Makovetskiy, Aleksey Petrenkov, Aleksey Gurbanov, Apti Magamev (Çeçen Çocuk) yer almakta.

6.7 izleyici beğenme oranına sahip, drama ağırlıklı, kara mizah ve klastrofobik öğeleri de barındıran, belki eski uyarlamalarına da göz atma merakı doğuracak, göz dolduran filmlerden.

Bir Cevap Yazın