OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİ YENMEK MÜMKÜN

Türkiye’de yaşamanın getirdiği baskı ve olumsuzlukların dışında yaklaşık 3 haftadır gündemimizde olan deprem felaketi psikolojilerimizi kötü etkiledi. Özellikle çaresizce yardım etmek için çırpınan ancak uzaktan bakmak zorunda kalan biz şehirliler için bu duyguyla mücadele etmek daha da zor.

Rutinlere dönmek, normale dönmek mental olarak çok kolay değil. Buna karşın kendimizi sürekli kötü hissederek geçmeyecek bir hayatın da farkındayız. Bu kadar olumsuzluk ve hatta ölüm varken olumsuz düşüncelerimizi yenmek için yapabileceğimiz bazı şeyleri derledik.

Olumlu Kavramları Öne Çıkarın

Düşünce sistemi karmaşık olduğu kadar çok da basit çalışan bir yapıdır. Siz genel olarak hangi kavramlar, sözcükler, tavırlar üzerinde odaklanırsanız, düşünceleriniz direkt olarak onları çeker. Yani olumlu kavramları öne çekmeniz mümkün. Sorun ne olursa olsun sizi iyi hissettirecek, anlam olarak iyi bir kelime ya da cümleyi beyninizde kodlayabilirsiniz. Bu ilk an ve ilk günden olmayacaktır. Ancak bunu alışkanlık haline getirdikçe beyniniz artık bunları çekmeye başlayacak.

Yeniden Yapılandırın

Hayatta değiştiremeyeceğimiz, sonuçlarına müdahale edemeyeceğimiz pek çok şey var gibi gözükse de ölüm dışında hiçbir şey gerçekten bir son demek değil. Bu yüzden en karanlık anda bile yaşadığınız durumun sonuçlarını olumlamayı öğrenin. Polyanna olmak gibi düşünebilirsiniz ve hiç de kolay değil. Ancak uzun vadede psikolojik sağlığınızın olumlama yönüne odaklanmak için şimdiden başlayabilirsiniz.

Hayal Gücü

Evren siz ne düşündüyseniz onu verir. Bazen hiç farkında olmadan kurduğunuz hayallerin gerçek olduğunu görürsünüz. Kötü olaylar da böyledir. Aslında siz düşünce sisteminizi değiştirdiğinizde kötü bir durum sonucunda bile manalı bir sonuca ulaşabileceksiniz. Hayallerinizi olumlu ve gerçekten istediğiniz noktalara odaklamanız mümkün. Kendinizi iyi bir enerjiye odaklayın ve aklınızdan geçen her ne varsa en iyisini düşünün.

Minnettar Olun

Minnettarlık demek var olan haksızlıklara, ezilmelere, çifte standartlara itiraz etmemek değil. Özellikle coğrafyamızda yaşanan adaletsizlikler karşısında minnet etmek bazen buna göz yummak gibi gelebiliyor. Böyle zamanlarda genel olarak düşünmeniz gereken şey bunlara rağmen ayakta durabildiğinizi, itiraz edecek kadar gücünüz olduğunu bilmek. Minnet duygusunun beraberinde empati duygusunu da getirdiğini keşfedeceksiniz.

Böyle bir ortamda, canların hayalleriyle birlikte toprağın altına girdiği ve her geçen gün yeni bir skandalın ortaya çıktığı dönemde iyi hissetmek zor şey olabilir. Bazen iyi hissettiğiniz için kötü hissetmeniz de olası. Ama unutmayın! Siz hayattasınız ve hayatınız size yön verir. Sadece bugünlerde değil, geleceğinizi kurarken de bu maddeler hep aklınıza gelsin.

Bir Cevap Yazın