ODTÜ’de Hukuksuz Yönetim

Hukuksuzluğun, kanunu tanımamanın adı Mustafa Verşan Kök.

Öğrenci olarak girdiği ODTÜ’yü çok sevmiş olmalı ki neredeyse tapusunu üzerine geçirmediği kaldı.

Hak etmediği rektörlüğün üzerine çöreklenen, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle atandığı 28 Temmuz 2016 yılından beri ODTÜ üzerindeki karabulut!

Göreve geldiği ilk günden beri öğrenciler üzerindeki tırpan. Başta öğrenci kulüpleri olmak üzere pek bir öğrencisever bir atanmış… Atandığından mıdır bilinmez Ali kıran, baş kesem edasıyla görev adamı…

2 yıl üst üste ODTÜ LGBTİ+’lar öğrenci topluluğu, özellikle sol-sosyalist aydınlık öğrenci kulüplerinin kendi doğruları hariç hiçbir şeyin varlığına tahammül edemeyen, karanlık zihniyetin adı Verşan! 2019 yılında Onur Yürüyüşü’ne katılan öğrenciler yine darp edilmiş, yanında da bursları kesilmişti.

Görevinin başına geçtiği 3 yıllık süreç içinde defalarca öğrencilerce boykot edilmiş, konuşma yaptığı anlarda bütün okulun öğrencilerince sırtları dönülerek, alkışlarla, ıslıklarla yuhalanmış, çok sevilen bir insan…

Okulda sese, renge, özgür düşünceye, aydınlığa muhalif, kara çağ meraklısıdır da. En ünlü icraatlarından birisi de Bahar Festivali’nin “bütçesizlik” nedeniyle yapılmasının önüne geçme çabaları. Malum herkesin hafızasında yer etmiştir.

Sanatçıların, müzisyenlerin yoğun çabaları, hiçbir talepte bulunmadan sahne alma davetleri, bu sefer de etkinliğe ODTÜ ile özdeşleşen Devrim Stadyumu yasaklama gayretleri… Marifetlerini anlatmakla bitiremeyiz… En sevdiği de her daim ve zevkle kampüste polis görme aşkıdır!

Aktörümüz yeni bir film çekmeye yeltendi. ODTÜ içindeki Kavaklık denilen ormanlık alana KYK yurt yapımı arzusu öğrencilerin 55 günlük nöbetinin sürdüğü sırada okula zorla polis sokularak, kanunsuzluk örneğiyle ağaç kesimi yapıldı.

Aymazlık, hukuksuzluk gırla gitmiş, kanunsuzluğun önüne geçmeye çalışan vekiller bile sert müdahaleye maruz kalmış, kampüs, kesim alanına sokmama girişimleri yaşanmıştır.

Bir rektör, bir kolluk kuvveti, millet iradesiyle seçilmiş bir vekilin önünü kesmeye çalışırken gücü nereden almaktadır. Direnç gösterme emri kimlerden geliyor? Gerçi cevap çok da zor değil!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da Verşan Kök ile irtibata geçip “Dilediğiniz yurdu biz yapıp size hibe edelim” teklifi vekillerin de ısrarlı çabaları sonucu ve de elbette ki öğrencilerin bitmez direnciyle hukuksuz kesim durmuştu. Kesim durduğundaysa drone ile çekilen fotoğraflardan kocaman kel bir alan kaldığı görüldü ne acıdır ki…

Mansur Yavaş sorulan bir soru üzerine “Rektöre teklifi sundum. Sonra bana mesaj attı ve yetkinin kendisinde olmadığını söyledi. Yetkili merciinin bakanlık olduğunu söyledi.” cevabını vermesi çok da şaşırtıcı değil…

Anlayacağınız Verşan’da senaryo bitmiyor, öğrenci aşkı son bulmuyor. Yeni ve yeniden, bir öncekinin kat be kat fazla faşizanca kararlarıyla sahnelerde yerini almaya devam ediyor.

ODTÜ öğrencilerin bilim yuvasıdır. ODTÜ kolay kolay karanlığa teslim olmaz. Kavaklık yoktan var edilmiş, 50*60 yıllık öğrenci emeği ile, teriyle yeşertilmiş bir ormandır. O ağaçlar canice kesilirken bariyer olan polisin bile gölgesine sığındığı alandır!

O ağaçlar İnan’dır, Aslan’dır! O ağaçlar öğrencilerindir, insanlığın ortak malıdır. O ağaçlık aydınlıktır, ışıktır, renktir, umuttur! Sizin nefret ettiğiniz tüm değerlerdir…

Tepeden inme yöntemlerle, dayatmalarla, baskıyla bizim olanı, halkın olanı alamayacaksınız… Yeşil bir dünya bulamasak da yaşanabilir dünya bırakacağız! Ormanıyla, kuşuyla, doğasıyla daha yaşanabilir bir dünya… Hayat bırakacağız, yeşeren umutlar, güzel bir gelecek!