NEDEN YAPTIRIM UYGULANMIYOR? 

Hürriyet’ten Sevim Turhan’ın haberine üzerine Rusya’nın en zengin oligarkına neden yaptırım uygulanmadığı gündem konusu oldu. Rusya’nın en zengin insanı ve ülkenin en büyük şirketlerinden birinin sahibi olan Vladamir Potanin aynı zamanda Vladimir Putin’in hokey arkadaşı. Tüm oligarklara uygulanan yaptırımlara rağmen Potanin’in Batı yaptırım listelerinde adı geçmiyor.

2018 yılında açıklanan, içeriği 114 Rus siyasetçi ve iş insanı ile 96 oligarktan oluşan Putin Listesi’nde de yer alıyordu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin hemen ardından birçok zengin iş adamına yaptırımlar uygulanırken Vladimir Potanin’i bu durum etkilemedi. Herhangi bir yaptırım uygulanmamasına karşın 27 gün içerisinde servetinin yaklaşık dörtte birini kaybederken, halihazırdaki varlığı 24,9’a geriledi.

Vladimir Potanin Kimdir?

Vladimir Potanin, dünyanın en büyük zenginliğine sahip iş insanlarından biri. Global olarak en büyük rafine nikel üreticisi olan Nornickel’in CEO’su ve aynı zamanda çoğunluk hissedarı. Potanin ilk defa 1990 yılında madencilik, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde aktif olan Interros ile bilinmeye başladı. 2018 yılına gelindiğinde Rus iş insanının serveti 5.1 milyar dolar ile en üst seviyeye çıktı.

Potanin’in Siyasi Yüzü

1961 Mosova doğumlu olan Potanin, zaten bir diplomat ile bir doktorun oğlu. Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl Sovyet Dış Ticaret Bakanlığı’nda görev yaptı. 1996 yılında Boris Yeltsin’in ikinci kez Devlet Bakanı olması ile birlikte Potanin de enerji ve ekonomiden sorumlu birinci başbakan yardımcısı olarak siyasetin içinde aktif bir şekilde rol oynamaya başladı.

Putin’in Spor Arkadaşı

Putin ile 20 yılı aşkın bir süredir tanışıklığı olan Potanin, çeşitli etkinliklerde bir araya gelerek ilişkilerinin güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Putin’in hokey arkadaşı olmasının yanında 2014 Kış Olimpiyatları’na da finansman olarak yardımcı olmuştur. Bir konuşmasında “Başkan Putin’le Avusturya’da kayak yapıyorduk” cümlesiyle de yakınlıklarını bir kez daha ortaya koymuş oluyor.

Neden Korunuyor?

Potanin’in serveti değer kaybetmiş olsa da herhangi bir yaptırıma maruz kalmamasının sebebi halen net olarak bilinmiyor. Sadece Rusya’da değil, dünyadaki iş insanlarının da servetlerine etkisi olan bu ismin siyasi sahnedeki oynadığı rol ve iş dünyasındaki verimliliği sayesinde yaptırımların önüne geçeceği tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın