NE OLACAK BU THREADS’IN HALİ?

Geçtiğimiz hafta dijital dünyanın aldığı en büyük güncelleme, Mark Zuckerberg tarafından yapılan Threads’in kullanıma açılması oldu. Instagram üzerinden biletle uygulamayı indirmeler, merakla beklemeler, bir anda yığın halinde tüm markalar dahil akın akın yapılan paylaşımlar…  

Peki Bu Threads Ne?   Gündeme geldiği ilk andan itibaren Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında meme’ler yaratan uygulama en basit anlamında Twitter’ın bir alternatifi. Uygulama daha çok yeni olduğu için kim kimi takip ediyor, akış nasıl belirleniyor, feed’deki yorumlar neye göre düşüyor epey muallakta. Ancak Twitter’a çok benzer olduğu ve büyük bir kitlenin Twitter’daki yeni paralı uygulamalar yüzünden buraya aktığı kesin.  

Twitter’ın Yerini Tutar Mı?  

Hayatımıza son 5 yılda giren uygulamalardan ayakta kalıp, en çok büyüyeni TikTok oldu. Kullanıcılar yeni uygulamaları denemeye açık olsa da eski alışkanlıklar ve büyümelere bakıldığında, yenilerin çok büyük bir şansı olmuyor. Hele ki Twitter gibi artık çok büyük bir haber kaynağı haline gelen mecranın üyeliklerinin azalması ve tamamen Threads’e geçilmesi normal şartlarda beklenmez. Ancak son dönemlerdeki durum biraz daha farklı.   Elon Musk Twitter’ı satın aldığı ilk günden bu yana kullanıcıların rahatını kaçıran yeni kuralları ile can sıkmaya devam ediyor. En son para ödemeyen hesaplarla ilgili konulan tweet sayısı sınırlaması kullanıcıların isyanına sebep olmuştu. Bunun üzerine hemen Threads’in atak yapması kullanıcıların buraya akın etmesine sebep oldu. Üstelik en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Instagram üzerinden kurulan bağlantı daha da çok teşvik etti. Twitter kullanıcılarının azalması gibi bir durum söz konusu olmasa da Threads’te çok fazla ünlü isim ve influencer aktif olduğundan gözle görülür bir popülerlik mevcut.  

Ömrü Ne Kadar Olur?  

Yeni uygulamaların tutunma mücadeleleri biraz zor oluyor. Ancak hem Elon Musk’ın uygulamaları hem de Zuckerberg gibi sosyal medyadaki gücü göz önünde bulundurulduğunda yakın zamanda tamamen ortadan kalkması mümkün değil gibi. Ancak uygulamanın verilerini iyi analiz etmesi ve kullanıcıların akışlarındaki içerikleri iyi kurgulaması kesinlikle şart.  

Elon Musk’ın Twitter’ın eski çalışanlarını uygulamayı çalmakla suçlaması her ne kadar olumsuz bir etki gibi gözükse de bu çalışanları kendisinin kovduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu durum da aslında akıllı kullanıcıların hangi mecrayı tercih edeceğine bir kapı oluşturuyor. Ancak yılların getirdiği Twitter akışlarından ve takip ettiklerinden kullanıcılar vazgeçer ve bu arşivlerinden feragat ederler mi orası bilinmez.   Threads’i başına neler gelecek hep beraber göreceğiz…

Bir Cevap Yazın