MUHTEŞEM KADIN

Tüm dünya gibi beyaz perde ve pek tabiidir ki sinema ödülleri de “beyaz”, “erkek” ve “heteroseksüel”dir. Özellikle, Amerikan film endüstrisi, dolaylı olarak “Oscar Ödülleri” de.  

Zorlu süreçle günümüze gelen, görünürlük ve kısmî hak kazanımları elde eden LGBTİQ Mücadelesi sonucunda, az da olsa kabuk kırılmakta. Sinema dünyasında da.

ONUR HAFTASI içerisinde de olmamız neticesinde; biraz pozitif ayrımcılık yapma kararı aldım;) Film önerim de bu yönde olacak. Belki de bir film sizleri “sapkın” yapar 😉

“A Fantastic Women” dilimizeçevrilen adıyla; “Muhteşem Kadın” “sınırları yıkan filmlerden” de birisi. (Baskın söylem) İçinde yaşadığımız çağda bile böyle adlandırılıyor oluşu, oldukça da ironik aslında…

Marina, geceleri sahne alan, gündüzleri de garsonluk yapan genç bir kadın. 60’lı yaşlarındaki boşanmış bir erkekle beraber yaşamakta.

Mutlu giden ilişki, erkeğin ölümüyle sonuçlanıyor. Asıl hikâye, bu noktadan sonra başlıyor. Ölen adamın çocukları ve eski eşi, Marina’ya cephe alıyorlar, oturduğu evden atıyorlar. Evet, kadın kahramanımız “öteki kadın, odayetmezgibi“transseksüel/trans” bir kadın.

Trans fobinin yoğun yaşandığı, “aileye leke sürülmemesi adına” canına kastedilen, horlanan, ölenin mutluluğu hiçe sayılıp; insanlık onuru yere çalınan, temelini çıkar ve de para merkezli; cici hanımlar ile beylerin maskelerini de düşüren, oldukça iyi bir film.

Şilili yönetmen Sebastìan Leilo’un filminde başrolde müzisyen de olan, ilk sinema deneyimiyle trans oyuncu Daniela Vega.

Filmin ilk gösterimi 67. Berlin Film Festivali’nde yapılmış olup, 2018 yılında da 90. Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde yarışarak Oscar’ı kazanmıştı.

1 saat 41 dakikalık, dram türündeki film izleyiciden 3.5, eleştirmen yazarlardan da puanı 4.5 beğeni toplamış.

İyi ve farklı ne izlesem arayışında iseniz, ötekilerin dünyasına da tanık olacağınız, görülesi bir film tavsiyesinde bulunmuş olayım.

İyi seyirler dilerken; filme kapılıp, yöneliminizi veya cinsiyet kimliğini değiştirmeyin aman aman;)

Uyarımı da yapmış oldum …

Bir Cevap Yazın