MAY’IN YAZI

Mevsim yaz, tatil sezonu da olunca yani aya da bir filmle başlayalım dedim. 2013 yapımı, Sundance Film Festivali’nde “Dramatik” bölümünün açılış filmiydi.

Galiba genlerdeki Orta Doğululuk da ağır bastı; bölgeye özgü filmler, biraz da yeni şeyler keşfetme isteği de tetikliyordur sanki, bu sebeplerle biraz daha yakınımızdan bir film seçtim.

Ürdün, Katar, Amerika ortak yapımı olması nedeni ile; Bill Pullman gibi, dünyaca ünlü bir oyuncuyu da film de görmekteyiz.

Film temelde; kadın, kadın sorunsalı, Orta Doğulu kadın olmak eksenli. Mekânsal ağırlığı Orta Doğu ve kadın üzerine de olduğu içindir; dramatik yanı, komedi ile çok da güzel harmanlanmış.

May, akademisyen genç bir kadın. Düğün hazıklıkları da yapmakta, öte yandan, kafası da karışık. Doğduğu topraklar olan Ürdün’e hem tatil hem de ailesini ziyaret amacıyla gelmiştir.

Boşanmış bir ailenin, 3 kızından en büyüğüdür.  Amerikalı bir babaya sahipler. Genç kadınlar, bu sebeple biraz daha cesur, özgür ruhlu ve ayakları yere basan ama anne genlerinin de etkisi ile hem kimlik çatışması hem de coğrafyayla yabancılık içindeler de.

Anne, kızlar, kadınlar arası kuşak farkının yanında, dünyayı algılayış biçiminin de getirisi; ‘aile olmak ’diye adlandırabileceğimiz, bir tatlı didişme, sorgulama hallerini de görmekteyiz. Bu da tempo, akıcılık katıyor.

May’ in annesi, orta yaşlı bir kadın ama bir yandan da aşık. Kızlarından gizliyor. Ortaya çıktığında, kendini savunurken: “Bu topraklarda, benim yaşımda kadınlar âşık olmazlar. Ölümü beklerler” repliği, aslında filme damga vurur iken; buraların kadın olmanın da özeti, bizden bekleneni …  

May karakterinin ile oyunculuğunun beraberinde, “May İn The Summer” filmin yönetmenliği, öykü ve senaryosunda da Cherien Dabis’i görmekteyiz.  

Diğer baş rollerde; yine yönetmen de olan Hiyam Abbas (anne), Bill Pullman (baba) bulunuyor.  Ayrıca Abbas’ı daha önce önerdiğim, “Suriyeli Gelin” filminde de çok beğendiğimi, bir kez daha vurgulamış olayım.

Filmimizin genel künyesini burada noktalıyorum. İyi seyirler! Film tadında, her şeyi kararında güzel günler ve hayat dilerim…

Bir Cevap Yazın