MASKESİZ GÜNLER GELDİ

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarının art arda 3 gün binin altına düşmesi neticesinde hastaneler dışında tamamen maskesiz günler geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklama ile artık toplu taşımalarda da maske zorunluluğunun kalktığını, sadece hastanelerde takılması gerektiğini açıkladı. Bir önceki açıklamada toplu taşıma ve hastaneleri kapsayan kararın ne zaman yenileneceği merak ediliyordu. Hatta vaka sayılarının eksilerde yer alması akıllarda soru işareti yaratmıştı. Koca’nın son açıklaması ile maskesiz günler için “merhaba” denmiş oldu.

Fahrettin Koca açıklamasında zorunluluk olmasa da kaygısı olanların yine de maske takmaya devam edebileceğini belirtti. Toplu taşımalarda maske zorunluluğunun kaldırılması için açıklamada bulunan Latif Mavzer; “Uygulamayı doğru buluyorum. Zaten birçok kişi uymuyordu. Biz de takan insanlar olduğu için onlara saygısızlık olmasın diye takmaya devam ediyorduk. Birileri çıkıp bağırmasın diye takıyorduk. Şu anda takmayı bıraktık. Yasak olmadığı için daha rahat yolculuk yapacağız. İsteyen maske takabilir. En azından sen niye maske takmıyorsun diye kavga çıkmayacak. Bunun niçin çok doğru bir karar oldu” dedi.

Şimdi Ne Olacak?

Geçtiğimiz kararın üzerine birçok vatandaş, toplu taşımalar da dahil olmak üzere maske kullanımını bırakmıştı. Her ne kadar araçlar içerisinde inisiyatif söz konusu olsa da maske kullanmayan kişiler için herhangi bir yaptırım söz konusu değildi. Bundan sonraki aşamada sadece hastanelerde maske takılıyor olacak ve vatandaşlar uzun süredir hasret çektiği maskesiz günlere kavuşmuş oldu.

Ancak toplum içerisinde halen öksüren, hapşuran kişiler için şüpheli olarak bakma devam ediyor. Halen üzerimizden atamadığımız pandemi süreci neticesinde toplumsal olarak halen şüpheler söz konusu. Vatandaşların büyük bir kısmı ilk karar sonrasında maske kullanımını bıraksa da tedbirli olan bir kesim de söz konusu. Durum böyle olunca kimse birbirinin maskesine karışamayacak olsa da endişelerin devam ettiğini gözlemlemek mümkün.

Bir sonraki karar olarak artık müzik yasağının kaldırılması bekleniyor. Pandemi bahanesi ile konulan müzik yasağının hayat şartlarına müdahale olarak adlandırılması ve ısrarla normal süreçlere döndürülmemesi akıllardaki soru işaretlerini artırıyor. Müzik konusunda da özgür günlerin gelmesini büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın