LİSE ÖĞRENCİLERİ İNSAN ROBOT YAPIYOR

Dünyanın en prestijli liseler arası uluslararası robotik yarışması FIRST® Robotics Competition bu sezon ilk defa İzmir’de düzenlenecek. 31. Sezonunda FIRST takımları ulaşım/taşımacılık sorunlarını göz önünde bulundurarak, belirlenen görevleri yerine getiren insan robot tasarlayıp, inşa edecekler. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını tasarlayarak üretmesi ve aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor.

30 yıldır Amerika’da devam eden FIRST® Robotics Competition etkinliği, 2018 yılı itibariyle, öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmak üzere Türkiye’de de Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenleniyor. Etkinliğin amacı; lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı öğrenmesidir.

Yarışmalar, 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrencinin katılımı ile Türkiye’nin de arasında bulunduğu  8 ülkede düzenlenecektir. Artan takım sayısı ve programa olan yoğun ilgi nedeniyle 2022 sezonunda Türkiye’de 3 etkinlik düzenlenecektir. Sezonun ilk robot yarışması İzmir Regional 4-6 Mart tarihlerinde Fuar İzmir, Gaziemir’de düzenlenecek olup İstanbul’da ise arka arkaya düzenlenecek iki turnuva ( 15-17 Mart, İstanbul Regional ve 18-20 Mart, Bosphorus Regional) ile sonlanacaktır. Turnuva sonuçlarına göre belirli ödülleri kazanan takımlar 20-23 Nisan 2022 tarihinde Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılım hakkı kazanacaktır.

İzmir Regional’da 9 ilden (Ankara, Balıkesir, Çorum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Samsun) 32, Polonya’dan 1 ve Kazakistan’dan 1 takım ile toplam 34 takım tasarladıkları robot ile duyarlı profesyonellik çerçevesinde kıyasıya yarışacak!

“Son üç yıldır globalde en büyük büyüme rekorunu Türkiye’de tutmanın gururunu yaşıyor, etkinliğin gerçekleşmesi için destek veren tüm gönüllü ve sponsorlara teşekkür ediyoruz.” diyen Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok Kaya aynı zamanda etkinliğin her kesimden katılımcıyı bir araya getirme özelliği nedeniyle, programın daha fazla öğrenciye ulaşması ve öğrencilerin daha lisedeyken kariyer hedeflerini belirlemelerine fırsat sağladığı için programı yaygınlaştırma çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Üç gün boyunca bilimin, teknolojinin ve yaratıcılığın ön planda olacağı Türkiye bölgesel etkinliklerine katılım ücretsiz olup, bilim, teknoloji, eğitim ve gençlerin geleceği ile ilgilenen herkes etkinliğe davetlidir.

Etkinlik Takvimi

  4-6   Mart 2022 İzmir Regional – Fuar İzmir, Gaziemir-İzmir

15-17 Mart 2022 İstanbul Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

18-20 Mart 2022 Bosphorus Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

Fikret Yüksel Vakfı Hakkında:

Fikret Yüksel Vakfı 1998’de Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel tarafından eğitime destek vermek amacıyla kurulmuştur. Vakfımız Amerika merkezli,  kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Darüşşafaka Eğitim Kurumları bağışçıları arasında bulunan vakfın Türkiye’deki hedeflerinden biri, daha fazla öğrencinin FIRST programlarına katılımını sağlayarak öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamaktır. Vakfın en büyük hedefi; Türkiye’de her lisede bir FIRST Robotics Competition takımı görmektir.

FIRST® Hakkında:

For Inspiration and Recognition of Science and Technology, ilk harflerinden oluşan, kısa adı ile FIRST®, 1989 yılında mucit Dean Kamen tarafından, gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini artırmak için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir vakıftır. FIRST® gençlere bilimi, teknolojiyi, matematiği ve mühendisliği içinde barındıran programlar sunarak, onları bu alanlarda geleceğin kendine güvenen ve yaratıcı liderleri olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın