KRİSTAL KELEPÇE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin 2019’dan beri verdiği Kristal Kelepçe Ödülleri’nin dördüncüsü, İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle 22 Ekim 2022 Cumartesi günü sahiplerini buldu. 

Emrah Poyraz ve Ulaş ÖzkanKör Kanun isimli romanlarıyla Yılın Polisiye Romanı dalında ödüle layık görüldü. İlk kez verilen Yılın Polisiye Öykü Kitabı dalında İnsanlık Hali isimli eseriyle Reha Avkıran Kristal Kelepçe’yi kazanırken Teşvik Ödülü ise Kâbus isimli romanıyla genç yazar Aras Gençtürk’ün oldu. Törende ayrıca polisiye edebiyata katkılarından dolayı eleştirmen/yazar Ömer Türkeş’e Onur Ödülü takdim edildi.

 2017 yılında kurulan Türkiye Polisiye Yazarları Birliği tarafından düzenlenen Kristal Kelepçe Ödülleri, polisiye türündeki edebiyat eserlerine veriliyor. 

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği Hakkında

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği, Türkiye’de polisiye edebiyata ilginin artması, var olan ve müstakbel yazarların teşvik edilmesi ve desteklenmesi vasıtasıyla Türkiye polisiye edebiyatının geliştirilmesi, gelecekte dernekleşerek polisiye yazarlarının profesyonel çıkarlarının resmî düzlemde gözetilip korunması ve diğer ülkelerdeki benzer kuruluşlarla ilişkiler kurarak Türkiye polisiyesinin uluslararası alanda yerini alabilmesi amacıyla Türkiye’deki polisiye yazarlarının örgütlenme yolunda attığı ilk adımdır.
Platform, Türkiye’nin polisiye yazarlarını sosyal etkinliklerde, yazı atölyelerinde, festivallerde ve diğer edebiyat günlerinde okurlarla bir araya getirmek için muhtelif çalışmalar yapmaktadır.
Platform roman, hikâye, senaryo ve diğer şekillerde yayınlanmış en az bir polisiye eseri bulunan tüm yazarlara açıktır.

Bir Cevap Yazın