Kripto Para Çılgınlığı

Teknolojinin ekonomi dünyasındaki gücü büyüyor.

Teknolojinin hızla gelişmesi sadece sosyal hayatta değil, ekonomi üzerinde de devrim niteliğinde gelişmeler yaratıyor. 2017 yılından bu yana bakıldığında en uzun süre konuşulan ve kısa sürede çok kazandırıp çok kaybettiren kripto paralar oldu. İlk başta anlam veremeyen insanların hızla uzaklaştığı kripto paralar, özellikle Bitcoin’in piyasada alıp yürümesiyle daha da bilinir hale geldi. Bir piyasa oyunu gibi de algılanan Bitcoin, hızla değer kazandığı piyasa içerisinde çok fazla kişiye kazanç sağlarken, yanlış zamanı seçenlerin de çoğu zaman çok büyük paralar kaybetmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz yıl Bitcoin’in bir gecede değer kaybetmesi ile birlikte dünya genelindeki popülerliği de azaldı. Artık kripto para devri kapandı bu kadarmış derken 2019’a yaklaştığımızda piyasalarda tekrar canlılık başladı. Bu senenin önceki senelerden farkı ise Bitcoin kullanıcılarının daha kontrollü olması, kripto paranın da alanını genişleterek alışveriş sistemine de dahil olması. Bu iki önemli özellik, bir anda ani gerçekleşen iniş ve çıkışları daha da kontrol altına almak için en önemli yol gibi gözüküyor.

Bu seneye kadar kripto paraların büyük çoğunluğu yasa dışı bahis sitelerinde kullanıma açıktı. Kar oranı fazla olduğu için tercih edilen kripto para şu anda resmi olarak online alışveriş sitelerinde de kullanılmaya başladı. Kripto para kabul eden oteller, tur şirketleri, tatil acentaları gibi seçenekler kullanıma hazır olarak bekliyor. Bu noktada merak edilen ise geçtiğimiz yıldaki çok büyük kayıptan sonra insanların ne kadar kullandıkları ve firmaların nasıl bu kadar çabuk geçerli kıldıkları.

Bitcoin ilk kar elde ettirmeye başladığında dünyanın dört bir yerinden insanlar daha çok kazanç elde etmek amacıyla bu sistemin içine dahil oldu. İş adamlarından küçük esnafa kadar ortağını getir kazan usulü ile işleyen, aynı zamanda paranızı da katlayan sistem birçok kişiye fazla fazla kazandırdı. Daha sonra piyasaların değişmesi, sistemdeki açıkların artması, bir anda yüklenme olması nedeniyle bir patlama söz konusu oldu ve Bitcoin’e yatırım yapanların büyük çoğunluğu battı.

Yatırımcıların artık çok daha temkinli olduğu kripto para sistemi, büyük zararlar yerine daha mantıklı hareketlerle sistemin içinde yerini alıyor. Aynı döviz kuru gibi anlık olarak değerleri takip edilebiliyor. Yatırımcılar ve yatırım yapmayı düşünenler de anlık olarak takip edebildikleri sistem içerisinde sadece Bitcoin değil, en kazançlı diğer kripto para seçeneklerini de kullanma şansı elde edebiliyor.