KİTAP ÖNERİSİ: YÜZEN KÜÇÜK ŞEYLER

Evren; sayısız galaksi, yıldız kümeleri; içinde bizim de yaşadığımız dünyayı da kapsayan çeşitliliği, yaşam formlarını da barındırır… Hepsi; bütün parçaları, tamamlayıcısıdırlar da… Kitap önerisi işte tam da bu konuyla ilgili.

Dünya için de yekpare veyahut tek bir yaşam biçiminden, canlı türünden bahsetmek mümkün değildir; bitkiler, hayvanlar ve biz…

Bitki ve hayvan familyasındaki gibi; insanlar da farklı renkler, kültürler, ırklar; cinsiyetler, siyasi kimlikler ve dinler ve de dillere sahipler…

İnkarın Kimseye Faydası Yok

Bir başka çeşitlilik; cinsiyet kimliklerimiz ve de cinsel yönelimlerimizde ki farklılık. Baskın oran; heteroseksüel kadın ve erkeklerden oluşsa da dünya nüfusunun yüzde 6-8 arasındaki dilimini; eş cinseller, transseksüeller, biseksüeller… genel ifade ile LGBTİ+’lar oluşturmakta.

Dünyadaki ilk insandan beri; her ırk, kıta, milletler ve hatta hayvanlar aleminde dahi; farklı cinsel yönelimler, kimlikler mevcut.

Tüm kültürlerin, toplumların ve tabii ki bizim geçmişimizde de çeşitli yazılı kaynaklarıyla mevcut bir var oluşun inkarı; baskılanması, yok sayılması kimseye fayda getirmeyecek; evrenin işleyişinde olduğu da gibi; var olan şey/gerçeklik yok olmayacaktır…

Su Akıyor, Yolunu Buluyor

İçindeolduğumuz Onur Ayı/ Pride; Lgbti+’lara zehir edilip, toplantı, gösteri gibi anayasal haklarımız ağır ihlallerle gasp edilerek; görünmezliğe, yalnızlığa itilsek de varlığımızı, görünürlüğümüzü engelleyemez…

Yolunu bulacak suyun önüne set çekilemiyor; akışı, minik derelerin buluşarak, okyanusa dönüşmesi; engellenemiyor…

Artık hayatın her alanında, bütün baskılara rağmen ülkenin her noktasında; neredeyse tüm meslek gruplarında; kendi yaşam kültürlerini de oluşturmuş; daha da derine köklenen Lgbti+’lar görünürlüğünden söz edebiliyoruz…

Edebiyatta Yeni Bir Ses, Farklı Bir Soluk

Çoksesliliğin ve kimlikliliğin sembolüne de dönüşen; Ardis Kitap’tanyakın zamanda çıkan “Yüzen Küçük Şeyler”e; şimdiden kitaplıklarımızda yer açalım.

Editörlüğünü Ahmet Yılmaz’ın yaptığı; üç kitaptan oluşacak seçkinin ilki de olan Yüzen Küçük Şeyler- Hatıra Gezer’in Toplama Albümü; Mertcan Karakuş’un da ilk romanının.

EndüstriÜrünlüleri Tasarımı mezunu olan yazar; iç mimarlık, mobilya tasarımı, barmenlik de dahil hayli renkli mesleki skalaya da sahip. Blog yazarlığı beraberinde, şiir de yazıyor. 2003 yılından beri de Lgbti+’lar aktivisti/gözlemcisi de ayrıca.

Bergüzar ve Orçin’in (İsim Doğru🙂) Serüveni

Kendine hanım ya da bey erkek denmesinden hoşlanmayan Bergüzar ile (Hatıra Gezer) Orçin’in yolları, Kulüp Kurdele’de  kesişir.

Orçin geceleri Bergüzar’ın sahne makyajını yapar, kimi zaman da Bergüzar’ın tatlı iteklemesiyle, kendini sahnede bulur; draq queen olarak.

Gece ile gündüzün, düşle gerçeğin, polisiyeyle psikodramanın, caddelerle mekanların iç içe geçtiği; patron işverenden dostluğa evrilen; sınıflandırmaların veya sınırların ötesinde; renkli bir yolcuğa davet ediyor kahramanlarımız.

Kitabın büyüsünü bozmamak için, derine dalmıyorum. Bilinmezlik sihrine doğru yol almak için; yayınevi ile temasa geçebilirsiniz. Şimdi de keyifli bir yolculuk dilerim sizlere.

Renklerimizi Solduramazsınız

Sizler ne tür baskılar kurarsanız kurun, görüldüğü üzere; kendimizi var etmenin yollarını bulmakta, varlığımızla başkaca alanlara da taşımaktayız…

Güç sizde olabilir lakin haklı olan bizleriz. Dünden bugüne, bugünden yarınlara sürecek gerçekliğimiz, varoluş mücadelemiz.

İnkarla, hunharca katlederek, haklarımızı gasp ederek; bir yere varamadınız, varamayacaksınız da…

Renkliyiz! Onurluyuz! Var olmaya da devam edeceğiz… Sevgi, kalıplara sığmaz! Alışın! Barışın! Ya da kıyıdan köşeden izleyin ayol; gökkuşağı her yerde…  Bize ne, seçim sizin😎

Bir Cevap Yazın