KİŞİSEL VERİLERE 100 TL’YE ULAŞILABİLİYOR

Türkiye’de çok büyük bir sorun haline gelen kişisel verilerin paylaşılması için çok büyük bir skandal daha ortaya çıktı. Bir internet sitesindeki verilere 100 TL karşılığında ulaşmak mümkün hale geldi.

İnternette geçirdiğiniz vakit içerisinde sitelere üye olurken ya da bir işlem yaparken mutlaka kişisel verileriniz isteniyor. Her ne kadar verilerin gizliliğine dair bildirgeler yayımlansa da bu sitelerin büyük bir kısmının paylaşımda bulunduğu, farklı çıkarlar için paylaşım yaptığı ortaya çıkmıştı.

Bir internet sitesinin yakın zamanda kişilerin ikamet bilgilerini sattığı henüz gündemden düşmemişken yeni bir skandal daha eklendi. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, başka bir sitenin para karşılığı kişilerin kimlik numarası, adres, aile, sülale gibi bilgilerini açığa çıkardığı ortaya kondu.

Resmen Satışa Çıktı

Yapılan araştırmalar sonucunda ismi verilmeyen sitenin haftalık 100, aylık 200 TL karşılığında tıbbi sorgu adıyla aşı, ilaç, muayene ve sigorta bilgilerine erişildiği ortaya çıktı. Aynı zamanda sitenin eğitim bölümünde de kişinin vesikalık fotoğraflarıyla okul bilgilerine erişilmesi mümkün. Sitenin genel hacmi ve üyelikler incelendiğinde yaklaşık 4 milyon sorgulama yapıldığı ve bu sorgulamalara göre bilgilerin satıldığı söyleniyor.

Takip Etmek Mümkün Değil

Elde edilen bilgilerin nereye kopyalandığı ya da ne amaçla kullandığını anlamak mümkün değil. İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi kurucusu avukat Gökhan Ahi, ‘sorunun ulusal güvenlik meselesi haline de geldiğini’ söyledi. Ahi, şu ifadeleri kullandı:

“Ortada çok ciddi bir sızma, sızdırma veya sızmaya göz yumma eylemleri olduğunu düşünüyorum. Bireylerin hassas verilerinin dahi sızması, veri ihlalinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Her ne kadar yurttaşların kişisel veriler ile ilgili hakları Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ile korunuyor olsa da, bu ihlaller sonucunda artık hiçbir yasa hükmü yurttaşları korumaya yardımcı olamaz. Zira bu verilerin ne kadar çoğaltıldığını ve nerelere kopyalandığını bilemeyiz.”

Bir Cevap Yazın