YÖNETMEN VE BİR FİLMİ

Kadın portalı olma kadın görünürlüğüne destek, her yerde olduğu gibi beyaz perdede de kadının görünmezliğine tepki, arada yaptığım film önerilerine eklemeye de gidip, kadın yönetmenlerden de seçkiler sunma fikrindeyim.

Yakın zamanda izlediğim, ırkçılığa göçmen kadın gözüyle bakan, iyi de kotarılmış Kings ve yönetmeni Deniz Gamze Ergüven ile önerime başlıyorum.

1978 yılında Ankara doğumlu. 6 aylık iken Fransa’ya taşınmış, Paris’te büyüyen Ergüven, ilk uzun metraj filmi Mustang ile Fransa adına, 2015 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscar adaylığı, 2016 yılında da Altın Küre ödüllerine aday gösterilmiş.

Uluslararası adaylıklarının yanında; César en iyi ilk film, en iyi film, en iyi özgün senaryo da dahil birçok da ödüle sahip genç kadın yönetmenimiz. Henüz ilk filmini izlemedim, belki başka bir film tavsiyem de o olur.

Oscar’lı oyuncu Halle Barry, Daniel Craig başrollerde olduğu, senaristliğini ve yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven’in yaptığı, Kings filminin gişe tarihi 2017.

İlk gösterimi Toronto Film Festivali’nde gerçekleşen film, 825 bin dolar gişe hasılatına sahip, %75 izleyici beğenisi toplamış, ABD yapımı bir film. Ayrıca Nick Cave, filmin müzikleri ile bilindik diğer isim.

Gerçek bir olaydan (1992 Los Angeles Olayları) esinlenilmiş. AfroAmerikanlar’ın, Koreliler’ in yoğunluklu yaşadığı, göçmen mahallesindeki tek beyaz da olan (Daniel Craig) ve komşusu 8 çocuğa bakıcı annelik yapan kadının; çatışma ile başlayan, polis şiddeti sırasında yumuşayan, dram ve romantizm eksenli, temposu yüksek de bir film.

İyi seyirler!

Bir Cevap Yazın