“KEYFİ GÖZALTILAR SON BULMALI”

Sabahın erken saatlerinde gazeteci, Fırat Can Arslan, Delal Akyüz, Evrim Kepenek ve Sibel Yükler farklı illerde peş peşe gözaltına alındı. Hukukçu Figen Çalıkuşu, gazetecilere yönelik gözaltıları demokrasi adına büyük bir utanç olarak nitelendirdi.

Hukukçu Figen Çalıkuşu, halkın haber alma hakkını savunan 4 gazetecinin bugün peş peşe gözaltına alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilere yönelik hukuksuz müdahalenin kabul edilemez ve demokrasi adına büyük bir utanç olduğunu ifade eden Çalıkuşu, basın özgürlüğü kavramının giderek anlamını yitirmesine de dikkat çekti.

“TOPLUMUN ÖZGÜRLÜKLERİ TEHDİT ALTINDA”

Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın özgürlüğünün, son zamanlarda sansür ve baskı rejimi altında ezildiğine işaret eden Çalıkuşu, medyanın doğru haberlere ulaşmayı zorlaştığını ve toplumun haber alma hakkını olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Çalıkuşu, “Gözaltına alınan gazetecilerin özgürlüklerinin ihlal edilmesi sadece bireylerin değil, tüm toplumun özgürlüklerinin tehdit altında olduğunu göstermektedir.” dedi.

Basın çalışanlarının demokrasi açısından önemli bir rol üstlendiğini belirten Çalıkuşu, keyfi gözaltıların ve haksız müdahalelerin bir an önce son bulması gerektiğini vurguladı.

Bir Cevap Yazın