KASITLI KAŞIMA MI?

Malumunuz haber dili ve manşet önemlidir.

Hele de bizim gibi okuma tembeli, manşete ya da sürmanşete alınan üzerinden konuya vakıf olan toplumlarda…

Havuz medyası denilen yayın kuruluşlarına karşı çok haklıca bir önyargı ve nefret de olmuş durumda. Yanlı, ayrıştırıcı, provake edici, ötekileştiren, oluşan kamplaşmayı daha da derinleştiren dilleri, “habercilik” anlayışlarıyla çoğu zaman fazlasıyla hak ediyorlar.

Hal böyle olunca üstene de okumayı çok seven toplum refleksleriyle de haber altlarına küfürler ve hakaretler yağması kaçınılmazlaşıyor.

AA’nın “Kat görevlisi olarak çalıştığı kurumun müdürü oldu” manşetiyle verdiği haberde de durum aynı oldu. Kuruma ve karşı cenaha bilinenler yardırmışlar maaşallah.

Likayat işlemeyişi, torpille, kayırmacılıkla iş neticesi ile öfke birikmesi elbette ki kaçınılmazdır. Hayvanat Bahçesi Müdürü’nden TÜBİTAK’a müdür atanırsa, çeşitli kurum ve üniversitelerde eş-dost ayrımcılığı yapılırsa kurumlara arpalık işlevi yüklenirse bunlar kaçınılmaz sanki.

Yalnız bu haberde durum biraz farklı. Konya’dan Zübeyde Mutlu 4 çocuk annesi, ilkokul mezunu bir kadındır. Konya Büyükşehir’e bağlı Karatay Aile ve Sanat Merkezi’nde kat görevlisi olarak işe başlar.

Okuma hevesini bilen kardeşi, Zübeyde Mutlu’yu açıktan ortaokula kaydettirir. Ortaokul ve liseyi bu şekilde bitirir. Üniversite sınavlarına oğlunun desteğiyle hazırlanır ve kazanır. Aynı üniversiteden yüksek lisansını da tamamlar. Öğretim gördüğü süreçte önce görevine terfi eder, lisansı sonrasında da kurumuna müdür olarak atanır.

Burada bir başarı hikayesi vardı. Evli ve çocuklu anneler için bir rol model. Kadın azminin, paylaşımcı ve destek olan eş ve çocuklarla kadının başarabileceğinin örneği vardır. Ayakta alkışlanacak bir çaba. Kim olduğu ve de hangi mahalleden de olduğundan da bağımsız bir kadın başarısı.

Bazı haklı yorumlar da yok muydu derseniz, evet vardı. Şöyle ki; baş örtüsü olmasa ve bir yerlere yakın olmasa atanır mıydı? Bu soru doğru olabilir mi?

Okumadan, önyargılarla hareket etmek, başlıkla yorum yürütme yanılgısını yine de böyle haklı birkaç soru değiştirmiyor. Belki de bilerek tuzak kuruluyor olmasın? Zaten sıfıra doğru yaklaşan, bir arada yaşama arzusu tahammül isteğini iyice zor sokmak, halk arasındaki kopuşu hızlandırmak ihtimaller dahilinde olamaz mı?

En can açıtı noktalardan birisi de yetişkin bir oğulun -ki kendisi annesinin de üniversiteye girebilmesine katkı sağlayan- tüm bu çirkin yorumları okuyup, tek tek edep ve sabırla cevaplaması olmuş. Bu cidden çok acıtan, yaralayıcı bir durum oluşturmuştur.

Toplum olarak bir dönüşüm yaşıyoruz. İyiye doğru olduğu çok da söylenemez. Karşı olduklarımıza dönüşüyoruz. Sığ, okumayan, önyargılı, tabir-i caizse “patlamaya hazır bomba” gibiyiz. Yolumuza kim çıkar, haklı mıyız, ezmeye çalıştıklarımız gerçek muhattaplarımız mı?

Kabul, toplumun öfkesi çok büyük. Yine de aynılaşmadan da haklılık korunamıyor mu? İlle de trolleşmek mi lazım? Eleştiri ve hakaret dengesi korunamaz mı? Haksızsak ya da direkt muhattabımız şahıs değilse şahsın çevresi, aile üzerinden onanmaz yaralar bırakma hakkını nereden alıyoruz?

Kim, kimlerden olursa olsun gerçek bir başarı varsa takdir etmeyi de bilmemiz gerekmez mi? Biraz daha empati ve sağduyu mu lazım sanki?