Kariyer Kadınlarının Ortak Özellikleri

Kariyer hayatınıza yön verecek başarılı kadınların ortak özellikleri…

Başarı ve takdir edilmek hepimizin hayalidir. Ancak bu ikiliye ulaşma sırasında geçeceğimiz yol kimsenin hayali değildir. Zaten başarıyı bir zorunluluk olarak gören bir kişinin de başarıya ulaştığı çok az görülmüştür. Bir insan temeli sağlam bir başarıya ulaşmak istiyorsa ilk başta kendini sevmeli ve kendine saygı duymayı öğrenmelidir. Fırsat verildiği/kazanıldığı ve önleri kesilmediği takdirde kadınların iş hayatında, erkeklerden çok daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri yaratılışımızın bize verdiği, bazı durumlarda sıkıntı çıkartıp bizleri anksiyete krizlerine soksa da analitik ve ayrıntılı düşünebilme yeteneğidir. Ancak sadece analitik düşünme yeterli değildir. Gelin isterseniz, iş hayatında kısa sürede başarıya ulaşmış ve bu başarılarının temelini sağlam atmış kadınların ortak özelliklerine bir göz atalım.

“KENDİLERİNE YATIRIM YAPARLAR VE SÜREKLİ KENDİLERİNİ EĞİTİRLER!”

Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi pozisyonu da yoktur. Sadece kadınlar değil, aynı zamanda erkekler de eğer hayatlarında başarılı bireylerse mutlaka yeni şeyler öğrenmekten ve kendilerini bilgi ile doldurmaktan çekinmeyen insanlardır. Yaşadığımız hayatın her saniyesinde bir şeyler öğrenebileceğimizin farkına varmalı ve kendimizi olabildiğince bilgi ile doldurmalıyız.

“ORGANİZE OLUR, PLANLI HAREKET EDERLER!”

“Zamanınız Var!” başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi, başarılı kadınlar zamanın değerinin farkındadırlar ve bu yüzden gerek yazılı gerekse zihinsel bir şekilde kendilerini organize ederler. En ufak bir şeyi bile planlarlar ve bu sayede oluşabilecek son dakika problemlerinde sıkıntı yaşamazlar, kolay ve pratik çözümler bulabilirler. Ayrıca her türlü işlerini düzenli ve eksiksiz bir şekilde yetiştirebilirler. Unutmayın! Zamanı kullanabilen, hayatını dolduruyordur.

“KENDİLERİNE HEDEF KOYARLAR VE ASLA VAZGEÇMEZLER!”

Bu oldukça önemli bir maddedir. Çünkü her kadın itiraf edemese bile, emin olun hepsi az biraz da olsa egoistlikten nasibini almıştır. Bu sebeple eğer bir işte zorlanıyorlarsa veya yapamayacaklarını düşünüyorlarsa, çaktırmadan pes ederler. Başarılı iş kadınlarının ise farkı; kendilerine güvenmeleri ve koydukları hedefe ulaşana kadar asla vazgeçmemeleridir. Yeri geldiği zaman kendileri ile yarışırlar ve sonunda mutlaka istediklerini elde ederler.

“İNSANLARI SEVERLER VE SAYGI DUYARLAR!”

 Kariyerlerinde sağlam bir yere gelmiş olan tüm kadınlar, maddi başarının yeterli olmadığının ve geçici olduğunun, maddi başarıdan daha önemli olarak manevi başarının varlığının farkındadırlar. Dolayısıyla etraflarında bulunan herkese karşı olabildiğince sevgi ve vicdan sahibidirler. En önemlisi ise herkese saygı duyarlar. UNUTMAYIN! “DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK!”

“İŞ HAYATININ DA BİR POLİTİKA OLDUĞUNUN FARKINDADIRLAR!”

Siyasetten ne kadar nefret edersek edelim, televizyonlarda izlediğimiz kadar olmasa da her birimizin hayatı politiktir. Hemen her noktada hayatımızda politikayı uygularız. Başarılı iş kadınları bunun sırrını çözmüş, iş politikasını çok iyi yürütebilen insanlardır.

“KENDİLERİNE VAKİT AYIRIRLAR!”

Yine bir başka yazımda yani “Ders Çalışma Taktikleri” başlıklı yazımda da değindiğim gibi; başarılı kadınlar odaklanmanın önemini çok iyi kavramışlardır. Odaklanma problemini çözmenin en kolay yolunun ise enerjiyi doğru şekilde kullanmak olduğunun bilincindedirler. Dolayısıyla fazla olan enerjilerini doğru kullanabilmek için kendilerine çeşitli hobiler edinmişlerdir. Bu sayede gereken enerjiyi gereken zamanda, doğru bir şekilde kullanabilirler.

“DENGEYİ KURARLAR VE ÇEVRELERİNE İLHAM OLURLAR!”

Ne zaman kontrolü ele alacaklarını ne zaman bırakacaklarını iyi bilirler. Bu gibi durumlarda ters tepki almamalarının sebebi ise çevreleri ile kurdukları sağlam iletişimdir. Yeri geldiği zaman etraflarından ilham alır ve kendilerini geliştirirler, yeri geldiği zaman ise çevrelerinde ki kişilere ilham olur, onları cesaretlendirirler.

“İŞLERİNİ SEVERLER VE YERİ GELDİĞİ ZAMAN RİSK ALMAYI VEYA YENİ ŞEYLER DENEMENİN ÖNEMİNİ BİLİRLER!”

Başarılı kadınlar yaptıkları her işi derin bir tutku ve sevgi ile yaparlar. Nefret ederek değil, mutlu olarak zaman geçirirler. Bu sayede hem kendilerine fayda sağlamış olurlar hem de etraflarına cesaretlendirici ve istek arttırıcı bir örnek olmuş olurlar. Her ne kadar planlı, programlı ve dengede ilerlemeyi sevseler de yeri geldiği zaman risk almayı bilirler. Bu riskten nasıl sağ çıkılacağını veya ne şekilde kazanılacağını hesap etmeyi iyi yaparlar. Bunun sebebi ise analitik düşünmektir. Ya da en kötüsü olursa, en az hasarla nasıl ilerlenebileceğini düşünürler. Aynı şey yeni şeyler denemek konusunda da geçerlidir. Başarılı kadınlar stabilitenin önemli olduğu kadar yeniliğinde öneminin farkındadır ve yeni şeyler denemekten kaçınmazlar. Olabildiğince açık fikirlidirler, her türlü görüş ve öneriyi değerlendirme potansiyelleri vardır. 

“KENDİLERİNİ BAŞKALARI İLE KIYASLAMAZLAR!”

Kendilerinin farkındadırlar ve diğerleri ile ilgilenmezler. Çünkü bilirler ki diğer başarılı veya başarısız insanlara odaklanırlarsa, kendi başarılarını tehlikeye atacak ve yeterli özeni kendi kariyerlerine gösteremeyeceklerdir. Dolayısıyla sadece ve sadece kendi yaptıkları onları ilgilendirir. Çok güçlü bir destek sistemleri vardır. Desteğe ihtiyaç duydukları zaman herhangi bir başkasına değil sadece kendilerine ihtiyaç duyarlar. Güçlüdürler!

Özellikler aslında say say bitmez ancak bunlar en belli başlı olanlar, geri kalanları herkes kendi içinde keşfetmelidir. Ancak bazen tek başına güçlü olmak yetmez, bazı durumlarda yakınlarımızın desteğine ihtiyaç duyarız. O yüzden etrafımızda ki herkesin şu bilince varmasında bir çabamız olmalı; “Dünya’yı kadınlar nasıl güzelleştiriyorsa, iş hayatını da o kadar yükseltiyor.”. Dolayısıyla kadınların çalışmasını, yükselmesini desteklememiz gerekli. Onları korkutup, işimize gelen sorumlulukları yüklemek yerine, kendi benliklerini bulmakta onlara yardımcı olmalı ve desteklemeliyiz. Lütfen elinizden geldiğince sizde, etrafınızda hala bu bilince ulaşmamış kişiler varsa, elinizden geleni yapın. Bu konuda savaşmak hepimizin dünyaya olan borcu. İYİ ÇALIŞMALAR!