KAHVE SEÇİMİN KİŞİLİĞİNİ ELE VERİYOR

Çoğumuz güne kahve ile başlıyoruz. Kahvenin özünü oluşturan kafein maddesi sayesinde bilincimiz uyarılır ve uyku mahmurluğunu çabucak üzerimizden atarız. Ancak; kahvenin amacı sadece uyanmak değildir. Aynı zamanda kahve, keyif veren iştah kabartan bir içecektir. Tadı ise çekirdeği, kavrulması, süt düzeyi, yoğunluğu, öğütülmesi ve yapılış biçimi gibi etmenlerle değişkenlik gösterir. Bu tat farkı damak zevkine göre kimine sert kimi için de lezzetli olarak algılanır.

Genelde favori kahvenizi düşünmeden ısmarlar ya da aynı kahveyi evde pişirirsiniz. Sevdiğiniz kahvenin tadı sizi esir almıştır. Peki hiç neden ‘bu çeşit kahveye tiryakiyim?’ diye merak ettiniz mi? Üzerine düşünmediyseniz biz cevap verelim. Çünkü damak kişiliğiniz sizi o lezzete sürüklüyor. Work’n Women ekibi olarak kahve severler için 5 kişilik eğilimine göre 5 kahve seçimini derledik.

Bazıları Sek Sever

Sek espresso severler genelde dürüst ve tertipli, düzenli olma eğilimindedir. Tercih ettiği kahve gibi cesur tavırları vardır. Süt veya şekerle kahvenin tadını sulandırmadıkları gibi doğru bildiğinden sapmazlar. Bu tavırları zaman zaman inatçı olarak algılanmalarına yol açar. Ancak sessiz ve mağrur yapıları sayesinde kendiliğinden bir karizma yaratır. Tartışmalardan ve kavgadan da hiç hazzetmezler! Ayrıca yeniliğe açık değildirler. Buna karşın mizaçları sayesinde sadakat ve vefa konusundaki gelişmişlikleri onları vazgeçilmez bir dost kılar.

Sofistike Bir Tercih: Cappuccino

Cappuccino severler genelde konuşkan ve sosyaldir. Arkadaşlarıyla bir araya gelip dedikodu, pardon günün kritiğini(!) yapmayı çok severler. Sofistike hayat tarzı ve lükse olan düşkünlükleri de etrafları tarafından hemen fark edilir. Veeee Cappuccino içmeyi seven kişilerin belirgin bir biçimde zevklidir. İyi yemek, kaliteli kahve ve güzel bir atmosfer onlar için önemlidir. Kaliteli kahve çekirdekleri, taze süt ve doğru sıcaklık gibi faktörlere önem vermeleri detaycı yapılarının bir tezahürüdür.

Türk Kahvesi Ehlikeyiflerden Sorulur

Türk kahvesi, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir ve Türk kahvesi içmeyi sevenler genellikle geleneksel değerlere saygı duyarlar. Türk kahvesi, yavaş ve keyifli bir içim deneyimi sunar. Bu nedenle ehlikeyif insanlar olarak bilinirler. Son dönemlerde fast-food’un karşısında yükselen ‘slow-food’(yavaş yemek) akımına dahil olması beklenen yerli ve milli kahvemiz, zamanı bilgece gözleyen ve tahriklere kapılmayanların tercihidir. Kaliteli kahve çekirdekleri, doğru ölçü, kaynatma süresi, köpük oranı ve fincan sunumu gibi detaylara dikkat eden bu kişiler, damak zevkine düşkün bir tutum sergilerler. Türk kahvesini tercih edenlerin bir özelliği de sadece Türk kültürüyle sınırlı kalmayıp, Ortadoğu ve Balkan kültürlerinde de önemli bir yere sahip olması hasebiyle otantik ve kültürlü olmalarıdır.

Aceleci Tiryakiler için…

Nescafe severlerin ortak özelliği, kahvenin pişme süresini bekleyemeyecek kadar tiryaki olmalarıdır. Nescafe severler genellikle pratiktirler. Ayrıca, Nescafe’nin farklı tat ve aromalara sahip çeşitleri bulunması da, farklı zevklere hitap ederek daha geniş bir kitleye hitap etmesine neden olmuştur. Nescafe severler aynı zamanda, kahve içmek için zaman bulamayan veya hazırlama işlemleriyle uğraşmak istemeyenler tarafından da sıkça tüketilir. Patronlar açısından, işlerin gecikmemesi nedenini öne sürerek molalarda çalışanları tarafından tercih edilmesini diledikleri kahve türüdür.

Ritüellere Düşkünler Filtre Diyor

Kahve içmeyi bir ritüel haline getiren filtre kahve severler, kahve hazırlama sürecini detaylı bir şekilde incelerler. Kaliteli kahve çekirdekleri, doğru ölçü, su sıcaklığı ve demleme süresi gibi detaylara önem vermelerinden keskin zeka ve yoğun dikkat becerileriyle dikkat çeker. Ayrıca bu kişiler formuna düşkündür.  Filtre kahve severler, genellikle öğrenmeye açık, keşfetmeye meraklı ve detaycı kişiliklere sahiptirler. Kahve kültürüne, yapımına, çekirdek çeşitlerine, demleme tekniklerine ve kahve servisine ilgi gösterirler. Bu nedenle, bilgi sahibi olma ve kendilerini geliştirme konusunda özenli ve tutkulu bir yaklaşım sergilerler.

Bir Cevap Yazın