Kadınlardan Kadınlara Kadınlarla Müzik Ziyafeti

Kadınlara özel ilk Jam Session 11 Ocak akşamı ilk kez buluşacak!

Jam Session’ı hiç duymuş muydunuz? Amerika’dan sonra çeşitli ülkelere yayılan Jam Session, birbirinden farklı ve bağımsız müzisyenlerin bir araya gelerek doğaçlama müzik yaptıkları bir etkinlik. Bir süredir Türkiye’de de devam eden Jam Session, bu sene 11 Ocak akşamı başlayacağı serüveninde daha önemli bir anlam ifade ediyor.

Jam Session, özellikle son dönemlerde artan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinden yola çıkarak sadece kadınlarla kadınlar için gerçekleşiyor. Kadınların kendilerini çok daha özgür hissettikleri bir ortamda müzik dinlemeleri ve müzik yapmaları için bir araya gelen 6 kadın, sahnedeki erkek hiyerarşisini ve tek kadın solist algısını da değiştirmek adına bir araya geldi.

Bu kadınların özellikleri, her birinin farklı mesleklerden, farklı gruplardan ve farklı alanlardan tanışarak kadınlar için bir araya gelmesi. “Önemli olan sahne deneyimini arttırmak, sahnede müzik aracılığı ile sohbet etmek, ortak melodiler üzerine özgürce söz söylemek” amacını ortaya koyarak yola çıkan bu 5 kadının, daha nicelerine ışık olacağı besbelli.

Grubun üyelerine bir göz atarsak… Damla Oktar mühendis-müzisyen, Bilinç Şüküroğlu tercüman-müzisyen, Gülferiz Başyiğit öğretmen-müzisyen. 3 kadın olarak sokakta müzik yaparak başladıklarını ve bu durumun çok görülür olmadığını söyleyen grup, arkada erkek müzisyen önde bir kadın solist algısının yerini sadece kadınların olduğu bir sahneye çevirmek istediklerinin de altını çiziyor.

Sahne izlemeye gelen ya da önceden iletişime geçen tüm kadınlara açık. Erkekler bu session içinde maalesef yer alamıyor. Bir notaya basarkanki erkek dominant sistemin de algılarını yıkmaya çalışan grubun, Ocak ayı boyunca sadece kadınlarla muhteşem anlara sahne olacağı çok açık.

Kadınlarla düzenli olarak bir araya gelemediklerini ve bu etkinliğin bir yol açıcı olacağına da inanan müzisyen 3 kadın, ister dinlemek ister kendi enstrümanları ya da sahnedeki enstrümanlarla kendilerine katılmak isteyen tüm kadınları davet ediyor.

Kadınlara özel ilk Jam Session 11 Ocak akşamı ilk kez buluşacak!