KADINLARA ÖZEL KİTAP TAVSİYELERİ

Kitap okumanın, hikayenin, romanın, yazarın kadını erkeği olmaz. Her kitap herkese hitap edip farklı mesajlar verebilir. Ama bu sefer biz biraz pozitif ayrımcılık yapıyor ve her kadının mutlaka okuması gereken kitapları bir araya getiriyoruz.

Gelin edebiyat dünyasının hem çok değerli hem de tam kadınlara yaraşır kitaplarını birlikte keşfedelim.

Kendine Ait Bir Oda-Virginia Woolf

20.yüzyılın yapı taşlarını edebiyata kazandıran Virginia Woolf tabii ki de listemizin başında geliyor. Kadınlara eşitlikçi ve özgür bir dünyanın kapılarını açmayı hedefleyen Kendine Ait Bir Oda, yazarın üniversite yıllarındaki kendi konuşmalarından ortaya çıkıyor. Kadının kendi parasını kazanması, kendi kendine yetebilmesi, ilgi alanları yaratarak üretime daha çok katkıda bulunması gibi noktaları ön plana çıkaran kitap adeta bir ilham öyküsü.

Modam Bovary-Gustave Flaubert

Dünya klasikleri arasında yer alan Madam Bovary, ilk realist roman olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Özellikle kadın okur kitlesine büyük oranda etki eden roman, naif hikayesi, başarılı dili ve duygusal akışı ile sizi içine çekiyor. Edebiyat dünyasına baktığımızda ise ilginç bir detay bizi karşılıyor. Tatminsizlik, memnuniyetsizlik anlamlarına gelen Bovarizm akımı bu kitap sayesinde ortaya çıkmıştır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar-Clarissa P. Estes

Son dönemlerde kitapçılarda çok satanlar arasında yerini alan bu kitabı hala okumayanınız varsa bir an evvel başlamalı. Kadınların dünyasına çoook derinden bakabilen bu kitap, yazarın 20 yıllık emek ve özverisi ile ortaya çıkıyor. Kapitalizmin getirdiği düzen içerisinde kendine bile yabancılaşan kadınların benzerlikleri üzerinden tespitlerde bulunarak kendinizi keşfetmenizi sağlayan bu kitabı mutlaka bir kere, hatta birkaç kere okumalı ve özümsemelisiniz.

Dünyanın Kıyısında Dans-Ursula K. Le Guin

Feminizm, seyahat, sorumluluk ve edebiyat tek bir kitapta buluşuyor. Kadınların iç dünyasında yaşadıkları ve bunların dışa yansımalarını farklı bir bakış açısıyla ele alan yazar, fantastik ve bilim kurgu alanındaki isminin yanına bir de bu düşündürücü kitabı ekleyerek adeta gözdemiz haline geliyor.

Anna Karanina-Tolstoy

Dünya klasiklerinin en önemli eserlerinden olan Anna Karanina, hem anlatımı hem de sürükleyici hikayesi ile edebiyat dünyasının yapı taşları arasında. Rus aristokrasinde yaşanan bir yasak aşkı anlatan kitap aynı zamanda Anna Karanina karakteri üzerinden kadının bağlı olduğu ve zorla kabul ettirildiği ortamın zincirlerini kırma çabasını da anlatmaktadır.

Bir Cevap Yazın