Kadınlar Neden İş Değiştirir?

Bir kadına ‘Sürekli iş değiştiriyorsun’ demeden önce okumanız gereken bir yazı…

Kadınların sürekli var olmaya çalıştıkları kariyer dünyası içinde akıllara gelen en önemli sorulardan biri de ‘Kadınlar neden iş değiştirir?’ Özellikle 1990’lı yıllardan itibaren kadınların iş dünyasına katılımı arttığı gibi bulundukları yerleri değiştirmeleri de hız kazandı. Peki bu durumun kaynağı nedir?

Kadınların iş değiştirmesindeki en önemli etken, başarılarını ve faydalarını arttırmak istemeleri. Genel algıya bakıldığında genelde statü yükselişi ve maaş gibi konular için çoğu çalışan başka firmalara ya da dallara transfer oluyor. Kesin bir dille oran vermek yanıltıcı olsa da 2000’li dönemlerin başından bu yana kadınlar statü ya da daha çok maaştan öte, bulundukları alanda kendilerini ve başarılarını daha çok gösterme, değerlerinin bilinmesi, göz önünde bulunma ve iş tanımlarına daha çok değer katma amacıyla iş değiştiriyor.

Sürekli iş değiştiren kadınlar arasında statü ve maaşı düşünmeyen yok denmesi mantık kurallarına aykırı olur. Fakat çoğu zaman kadınların iş dünyasında kendilerini gösterme ve değerini arttırma konulardaki azmi, iş değiştirirken statü ve maaş artışını da beraberinde getiriyor. Bu da kadınların aslında sevdikleri iş içerisinde hem daha çok katkı sağlamalarına hem de aynı zamanda düz mantık düşünülen statü kazanımına etki ediyor. 

Peki kadınların korkusuzca iş değiştirme motivasyonları tam olarak nereden geliyor?

Kadınların iş dünyasına yeni atıldıkları dönemlerde başarı anlamında erkeklerin arkasında kalma ve kendilerini hiçbir zaman gösterememe kaygısı hakimdi. Yüksek okul mezunu kadınlarda bile bu algı kaçınılmaz şekilde bir korku yaratıyordu. Özellikle bulunduğu konumdan daha ileriye gidemeyeceğini düşünen kadınlar, buldukları işi robot gibi yapıyor ve aslında tam olarak yerlerinde sayıyorlardı. 

Bu ilk bocalama dönemlerini takip eden yıllarda tüm dünyada yayılmaya başlayan feminizm ve güçlü kadın algısı ile kadınlar aslında kendi güçlerinin farkına varmaya başladılar. Onlar artık ev ekonomisine katkısı olması için iş hayatında sabit kalan evinde de çocuğuna bakıp her ortamda erkeğin altında kalan varlıklar değillerdi. Bu durum zaten her konuda kendini göstermeyi planlayan kadınların çatlayan damarı oldu ve iş dünyasında kendini ispatlayan kadınlar oluk oluk akmaya başladı. 

İş dünyasında kendilerini gösterme konusunda her geçen gün daha da ön plana çıkan kadınlar, artık onlara verilen işi en iyi şekilde yapmanın ötesine geçmek istiyorlardı. Kadınlar bir yerde yaptıklarının daha da iyisini başka şirkette yapmak için harekete geçti. Gelen her teklifi, rastladıkları her iş imkanını kendilerini nasıl gösterebilecekleri konusunda düşünerek korkusuzca tespit edip, bulundukları yerden oraya sıçradılar. 

Mobinglerin, erkek baskısının ve feminen patron korkusunun hızla yayıldığı dünyada, üzgünüz ki kadınlar da daha çok güçlenip geliyor. Her geçen yıl daha çok kadın iş dünyasına katılım sağlıyor, daha çok iş değiştiriyor. Bile isteye, severek, katlanarak, güçlenerek.