JAPON KÜLTÜRÜ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Japon kültürü, tarihin tozlu sayfalarından bu yana hep merak konusu olmuştur. Kültürel geziler, kitaplar, filmler ve çok daha fazla içerik üretilegelmiş ve çok ilgi çekmiştir. Tüm dünyanın en az 50 yıl ilerisinde olan, bir o kadar da geleneksel Japon kültürünün etkilerine birlikte bakalım.

Dünyanın En Eski Şirketi

Taaaa 578 yılında Osaka kentinde kurulmuş olan Kongo Gumi, bir inşaat şirketi. O yıllarda nasıl bir zeka ile yapılmışsa hala faaliyette ve gözler önünde. Dünyanın en eski şirketi olduğunu da bir kez daha vurgulamak isteriz.

Çok Kalabalıklar

Japonya’da tahmini 126 milyon insan yaşıyor. 2011 yılından bu yana çok büyük bir oranda düşüş olsa da hala en kalabalık ülkeler arasında. Nüfusun azalmasının en büyük sebebi ise çocuk bakımının çok pahalı olması ve iş bulmanın çok zor olması.

Allah Uzun Ömür Versin

Kalabalık oldukları kadar ömürleri de çok uzun! Japonya’da ortalama yaşam süresi 84 yıl. Özellikle sosyal medyada yayılan görseller ve videolar ön planda tutulduğunda 50 yaşından büyük kadınların bile 20’lik gibi göründüklerini unutmayın.

Otomat Rekoru

Ülke sınırları içinde bulunan 5 milyon hazır yiyecek otomatı ile rekoru elinde tutuyor. Ortalama her 24 kişiye bir otomat düşen sistemde hazır yiyecekten çoraba, çiçekten içeceğe kadar çok büyük çeşitlilik bulunuyor.

Fermuarın Lideri

Dünyanın dört bir yanında kullanılan fermuarların neredeyse yarısının Japonya’da üretildiğini biliyor muydunuz? Üzerinde YKK yazan her fermuar Japon şirket Yoshida Kogyo Kabushikikaisha’ya ait. 1934 yılından beri bu alanda hizmet veren şirketin yılda ortalama 7 milyar fermuar ürettiği söyleniyor.

Kavun Var, Yersen

Japon kültürünün en önemli hediyeleşme sembollerinden biri ne derseniz cevabı kavun. Bu yüzden ülkenin genelinde kavun çoook pahalıya satılıyor ve ne kadar pahalı kavun alırsanız o kadar iyi bir hediye almış oluyorsunuz.

Erkek Geyşalar

Çok uzun yıllar önce, ilk geyşalar erkekti. Taikomochi adı verilen erkek geyşalar, aslında soytarı klasmanında yer alıyordu. Aradan geçen yılların ardından, sanatçı kadın anlamına gelen geyşalar daha çok popüler oldu ve erkek geyşaların pabuçları dama atıldı.

Höpürderek Yiyiniz

Dünyanın çoğunda ağızdan höpürtü sesi çıkarmak ayıp ve görgüsüzlük olarak algılansa da Japonya’da bu durum böyle değil. Noodle yerken ağız höpürdetmek beğeninin ve yemeğe ayrı bir tat verdiğinin göstergesi.

Bir Cevap Yazın